Cihan Bilgin ve Alazkara’dan Ana Akım Medya Eleştirisi: “Televizyon” Yayında

En son “Karadelik” ile ses veren Cihan Bilgin, Alazkara prodüktörlüğünde hazırlanan 4. yasal teklisini dinleyicilerin beğenisine sunuyor.

“Televizyon” adındaki parçanın künyesinde; söz&müzik Cihan Bilgin, prodüksiyon ve miks Alazkara, master ise Barış Ergün olarak karşımıza çıkıyor. Projenin kapak tasarımı ise Şamil Kayar imzası taşıyor.

Parçanın adı her ne kadar görsel medyaya hitap etse de “Televizyon”, genel olarak ana akım medyadaki yozlaşmayı eleştiren şarkı sözlerinin, müzikal olarak enerjik ama duygusal elementlerle harmanladığı electro lounge/indie electronic bir tekli olarak tüm dijital müzik marketlerde yerini aldı.

İnsanların tüketim toplumu içinde kaybolduğu günümüzde Cihan Bilgin; indie, blues ve elektonik müziğin çarpışmasıyla oluşan parçalarını anlamlı lirikler, sade ritimler ve tekrarlı sololar eşliğinde bağımsız müzik dinleyicisine ulaştırıyor.

Cihan Bilgin ya da gerçek adıyla Taha Cihan Saldıraner, 1989’da Kadıköy’de doğdu. 2013’te akustik gitar merkezli şarkılarını yayımlamaya başladı. “Tamam O Zaman” ve “Galaksiler” gibi dönemin indie rock, synth pop tınılarına hakim müzik gruplarında vokal/gitar olarak İstanbul’un kült sahnelerinde birçok konser verdi. Sofar (İstanbul) konserindeki “Kraterler” performansıyla dikkatleri üzerine çekti. Aynı parçanın, prodüktörlüğü Ozan Kınasakal tarafından yapılan versiyonu ve Tolga Tarhan tarafından hazırlanan klibi ise 2020 yılında tüm yasal platformlarda yerini aldı.

2021 yılında “Her Şey Yolundadır Umarım” isimli mini belgesel ve aynı adı taşıyan akustik albümüyle ses veren Cihan Bilgin, prodüktörlüğü Ömer Çelik (Soft Analog) tarafından yapılan “Neyse Ne” isimli şarkısını ve Kerkayas prodüktörlüğünde hazırlanan “Karadelik” isimli teklisini, BBI Music Co. etiketiyle dinleyicilerin beğenisine sundu. Takvimler 2022 yılını gösterdiğinde ise prodüksiyon işlemleri Alazkara tarafından yapılan “Televizyon” isimli son parçasını bağımsız olarak yayımladı.

tr_TRTurkish