CIES’den “Yugoslavya’nın Son Penaltısı” Etkinliği

Eğer, Sarayevo’dan bir Bosnalı Faruk Hadzibegic, 1990 yılında Floransa’da Maradona’nın Arjantin’ine karşı Dünya Kupası çeyrek finalinde,  o penaltıyı atsaydı, Yugoslavya’nın kaderi değişir miydi ve de bütünlüğü korunur muydu?

Bu soruyu cevaplamak için, Uluslararası Spor Çalışmaları Merkezi (CIES), Neuchâtel Sanat ve Tarih Müzesi’yle işbirliği çerçevesinde, “The last penalty of Yugoslavia” kitabına dayanan ‘Printemps Culturel 2017: « Carrefour Sarajevo »’ adlı etkinlik dizisi içinde “The last penalty of Yugoslavia” kitabına dayanan olağanüstü bir akşam organize etti.

6 Nisan’da gerçekleşecek bu özel etkinlik, kitabın yazarı Gigi Riva’yla, spor tarihçisi Prof. Pierre Lanfranchi arasında geçecek bir tartışma şeklinde düzenleniyor. Her ikisi de, futbolun tarihsel ve siyasi güçlerin simgesi haline geldiği çatışmalar tarihinde çok önemli bir döneme ışık tutacak.

Etkinliğe katılım serbest olacak.

Gigi Riva, doksanlı yıllarda Balkanlar savaşında muhabirlik yapıyordu. 1995 yılında Calmann-Lévy tarafından yayınlanan  “I am accusing the ONU” adlı kitabın yazarıdır. 2016 yılında, uluslararası bir başarıya imza atan, futbolun ve savaşın tarihi olan  “The last penalty of Yugoslavia” adlı kitabı yayınladı.

Pierre Lanfranchi, Leicester’da bulunan De Montfort Üniversitesi’nde tarih araştırmaları profesörüdür ve CIES’le ortak çalışmalar yürütmektedir. Futbol tarihiyle ilgili çok sayıda yayını bulunan Lanfranchi, “FIFA Centenary Book” kitabının ana yazarlarındandır.

 

tr_TRTurkish