Christopher Mathews’ün kuzey ışıklarıyla birleşen patlayan volkan fotoğrafı

Kuzey ışıkları ile patlayan bir yanardağı birleştirdiğinizde ne elde edersiniz? Christopher Mathews’e sorarsanız, size bunun hayatta bir kez yaşanabilecek bir fotoğraf olduğunu söyleyecektir. Eski hukukçu uzun yıllardır İzlanda’da yaşıyor ve ülkenin inanılmaz manzarasını fotoğraflamaktan hoşlanıyor. Geldingadalur yanardağının patlamaya hazır olduğu haberi çıktığında, Mathews olayı yakalamak için olabilecek en iyi konumlardan birini aldı.

Aurora Borealis Over Erupting Geldingadalur volcano in Iceland

İşler, uyanmak ve iyi bir çekim yapmak kadar basit değildi. Mathews, Dünya’ya doğru akan magmanın yanardağ izleme sistemleri tarafından tespit edildiği zamandan (2020 başları) beri durumu izliyordu. Reykjanes volkanik sisteminin uzun bir hareketsizlik döneminden sonra yavaş yavaş uyandığı anlaşılmıştı. İzlanda’da birçok volkan varken – sonuçta buraya “ateş ve buz diyarı” deniyor – volkanın konumu, olayı daha da heyecanlı hale getirdi. Volkan, havalimanını Reykjavik’e bağlayan yarımadada yer alıyor ve Mavi Lagün’e yakın olduğundan meraklı izleyiciler için çok erişilebilir bir konumda.

Volcano Eruption in Iceland

Mart 2021 gelip yanardağın her an patlayabileceği netleştiğinde, Mathews harekete geçti. Mathews My Modern Met’e şunları söyledi: “12 Mart’ta olası bir fotoğraf çekimi için yerleri araştırmaya başladım. Patlama gerçekte başlamadığı için bazı tahminler vardı; ama kendimi bölgeye alıştırmak istedim. Yıllardır İzlanda’da yaşamama rağmen, çoğu zaman eve yakın yerler hakkında en az şey bildiğiniz durumu yaşadım. Patlamadan önceki hafta, ana yollar lavla kesilmişse yararlı olabilecek bazı arka yollar da dahil olmak üzere bölgeye giden en iyi rotalar hakkında oldukça iyi bir fikir geliştirdim.”

Volcano Eruption in Iceland

Fotoğrafçının ilk gecede alabildiği tek şey, tüm otoyol sessizlik içindeyken bulutlardaki lav parıltısıydı. Daha sonra ünlü sulara yansıyan patlamayı yakaladığı Mavi Lagün’e taşındı. Ancak Mathews, umduğu fotoğrafı, arka planda kuzey ışıkları olan Geldingadalur ile elde etmeye kararlıydı. Bu yüzden, yakınlardaki kiralık bir kulübeye indi ve gelmesi zor olan mükemmel hava koşullarını bekledi. Sonunda da istediğini aldı.

Aurora Borealis Over Erupting Geldingadalur volcano in Iceland
Geldingadalur Volcano in Iceland Erupting
Lava from the Geldingadalur Volcano in Iceland

Christopher Mathews: Instagram | Fine Art America

tr_TRTurkish