Charles Mingus’u Doğum Gününde “Mingus Ah Um” ile Analım

Charle Mingus Jr. 22 Nisan 1922’de Nogales, Arizona’da dünyaya gelir.

Kolektif doğaçlamanın denince akla gelen ilk isimlerden olan Mingus, görkemli kariyeri ve ortak çalışmalara imza attığı diğer caz efsaneleri Louis Armstrong, Duke Ellington, Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Dannie Richmond ve Herbie Hancock ile birlikte tarihin en büyük caz müzisyen ve bestecilerinden biri olarak kabul edilir.

Dünya caz sahnesinin en mühim kilometre taşlarından basçı, piyanist, besteci Charles Mingus’un doğum gününde dillere destan bir Mingus albümü arka fonda dönedursun.

1959 tarihli “Mingus Ah Um”, üstadın Columbia Records saflarına geçtikten sonra firma çatısı altında yayımlanan ilk albümüdür. Caz tarihinin kaptan köşkündeki albümlerden olmakla birlikte Mingus’un kariyerinin en üretken dönemi olacak 60’lı yılların kapısını da aralayan albümü olur.

Aynı yıl yayımlanan Dave Brubeck’in “Time Out”, Miles Davis’in “Kind of Blue”, John Coltrane’in “Giant Steps” ve Ornette Coleman’ın “The Shape of Jazz to Come” albümleriyle birlikte yangından ilk kurtarılacaklar listelerinin başında yer alacaktır “Ah Um”.

Amerikan bağımsız sinemasının öncü yönetmenlerinden John Cassavetes’in ilk filmi “Shadows” için yazılmış ancak kullanılmamış “Self-Portrait in Three Colors”, Duke Ellington’a kucak dolusu bir saygı duruşu olan “Open Letter to Duke”, cazın öncü isimlerinden piyanist Jelly Roll Morton’a atıfta bulunan “Jelly Roll”, efsanevi saksafoncu Lester Young’a bir ağıt niteliğindeki “Goodbye Pork Pie Hat” ve albümün en renkli tonlarına sahip gizli favorisi “Boogie Stop Shuffle” şarkıları ile “Mingus Ah Um”, dünyamızı aydınlatan caz albümleri seçkilerinin ilk sırasına gönül ferahlığıyla yazabiliriz.

“Mingus Ah Um”, ABD Kongre Kütüphanesi tarafından 2003 yılında Ulusal Kayıt Siciline eklenen elli albümden biri olur.

https://www.youtube.com/watch?v=t1j-UfiUKOA&list=PL1BFB20EJHrM_MNU9rc2III-KgfNNL31T
tr_TRTurkish