Charkes Jencks’den Kosmos’un Merdivenleri

Bir şelaleye benzeyen ve evreni temsil eden beton merdivenler mi?  Neden olmasın? Charles Jencks, bu inanılmaz basamakların arkasındaki Amerikalı peyzaj mimarı ve tasarımcıdır.

The Universe Cascade olarak adlandırılan projede, kozmik tarihin önemli değişimlerini işaret eden 25 merdiven sahanlığı vardır. En tepede günümüzden başlayarak aşağıya doğru inen ziyaretçiler, 13 milyar yıllık kozmik evrimden geçiyor. Adımlar, evrenin kökeninin sırrını temsil eden karanlık suda son buluyor.

Bu ilgi çekici ve peri masalı gibi görünen eseri, 21. yüzyılın en özgün ve önemli bahçelerinden biri olarak tanımlanan, İskoçya’daki Kozmik Spekülasyon Bahçesi’ndeki alanda bulabilirsiniz. Özel bahçe, İskoçya Bahçeleri Programı sayesinde yılda sadece bir gün açıktır. Görülecekler listenize ekleyin. Geziyi yapın ve hepsinde ilginç bir bilimsel veya felsefi yön olan 40 önemli eseri görün.

Jencks, kendisine peyzaj mimarisi alanında iyi bir isim yapmıştır. Fraktaller, genetik, kaos teorisi ve dalgalar gibi geniş kapsamlı fikirlerden esinlendiğinden, her çalışmayla ilgili derin düşünmek zorundadır.

“Dünyayı bir Kum Tanesi’nde görmek için, William Blake’in şiirsel anlayışı, büyük ve küçük, bilim ve maneviyat, evren ve peyzaj arasındaki ilişkileri bulmaktır.  Bu kozmik ortam içerik odaklı çalışmam, yazı ve tasarımın öyküsünü sağlar.  Hem büyüyen doğanın hem doğanın kanunlarının altında yatan metaforları keşfediyorum, zihnimiz bu durumdan uzaklaşmış olsa dahi, bizi kişisel olarak kosmosa bir bitki kadar sıkıca yerleştiren paralellikler.”

kaynak

tr_TRTurkish