Cemil Kavukçu’dan ‘Maviye Boyanmış Sular’

Cemil Kavukçu’nun deniz temalı on üç öyküsü Maviye Boyanmış Sular’da bir araya geldi.  Öyküseverlerin, Cemil Kavukçu hayranlarının,  deniz öykülerine meraklı olanların kaçırmaması gereken bu çok özel  seçkideki çizimler de Melih Kavukçu’ya ait.

“Bir deniz günlüğü tutmadım.Gemide çalıştığım yıllarda da bir ikisi dışında denizle ilgili öykü yazmadım. Anlatıldıklarında ilginç gelebilecek bazı olayları öyküleştirmeyi hiç düşünmedim. O ortamdan uzaklaştıktan sonra bende bıraktığı izlerin bazıları öykü kapılarımı çaldı. Bu hep böyle olur; belki de bir özlemdir. Yazın kış koşullarındaki öyküler, soğuk kış günlerinde ise bunaltıcı sıcaklar çağırır beni.”

Deniz tutkunları için tam zamanı denilebilecek kitapta yazar, on beş yıllık denizcilik deneyimlerini duygular, geçmişin izleri ve fırtınaların gücüyle aktarıyor.

“Değişik zamanlarda yazdığım deniz öykülerimin bir arada olmasını çok istiyordum.Onları toparlamak için kitaplarımı taradığımda şaşırdım; çok dağınıktılar ve sayıları sandığımdan azdı.On beş yılın ürünü sadece on üç öyküydü.”

tr_TRTurkish