Çaya Adanan Çarpıcı Ejderha Dansı

Çin’in “Ay Yeni Yılı”nın en güzel geleneklerinin biri ejderha dansıdır. Binlerce yıldan bugüne uzanan ve festivallere renk ve ilham veren bir gelenek. En az M.Ö. 206 yılından bu yana, insanlar şans ve iyi hava için ejderha sembollerine başvuruyorlar. Ve daha sonra masif, serpantin kuklalar senkronize dansçılar tarafından manipüle edilmiştir. Ancak dans çarpıcı çay tarlalarından gerçekleştiğinde daha nefes kesici hale gelmekte.

Fotoğraflar, geçen Perşembe günü doğu Çin’in Zhejiang eyaletinde Anji’nin Shangshu Köyü’nde bir çay bahçesinde çekildi. Fotoğrafçı Xu Yu köylüler yeni yıl için güçlü bir hasat duasındayken oradaydı ve bu etkinliğin, Çin’in Lantern Festivali’nin bir öncüsü olarak Ay Yeni Yılı kutlamalarının son gününde gerçekleştiğini de not etti.

Anji, belki de en çok yeşil bir deniz gibi görünerek sonsuzluğu sağlayan bambu ormanlarıyla biliniyor. O ince, zarif ağaçlarla ilgili her şey bir turizm endüstrisinin oluşmasına katkıda bulunur ve yerel halka gelir sağlar. Ama bölgenin bilinen başka bir şeyi daha var: Mis kokulu çayı. Anji, ülkede ve dünyada çapında pahalı bir spesiyal olarak satılan, arada bir görünün ejderhaya mükemmel bir zemin yaratan tepelerden büyüyen beyaz ve yeşil çayı üretir.

Bugünlerde ejderha dansları dünyanın her yerinde görülebilse de ejderhanın kendisi Çin’in sembolü olarak hizmet eder. Ejderha Çin Krallığı’nın sembolü olarak kullanılırken, ulusal bir sembol olarak kullanımı sadece 70’li yıllara dayanmaktadır. Ejderha dansıyla bütün sınıf ve seviyedeki Çinliler çeşitli kutlama ortamlarında ve iyi havaya dua etmek için güç ve şansın dansıyla performans gösterirler.

Bu yılın ejderhası Anji çayını daha iyi yapacak mı?

Bir sonraki fincan için beklemeniz gerekecek ve çay bitkisinin tohumunun yeniden doğumu için 4 ila 12 yıl süre lazım.

What's your reaction?

tr_TRTurkish