Cat Power’dan Bob Dylan’a Saygı Duruşu Niteliğinde Konser Albümü

Geçtiğimiz kasım ayında Cat Power, Bob Dylan’ın 1966 yılındaki ikonik “Royal Albert Hall” konserini yeniden canlandırmak üzere Londra’daki Royal Albert Hall’da sahne aldı. Cat Power’ın Dylan’ın meşhur turnesinin setlistini izlerinden adımladığı bu şov, yakında çıkacak olan canlı albüm “Cat Power Sings Dylan: The 1966 Royal Albert Hall Concert” ismiyle dinleyiciyle buluşacak.

Albüm 10 Kasım’da Domino Records aracılığıyla yayımlanacak albümün duyurusuyla birlikte “She Belongs to Me” ve “Ballad of a Thin Man” kayıtları da paylaşıldı.

Chan Marshall’ın müzikal takma adı olan Cat Power, Dylan’ın müziğinin beş yaşından beri kendisine ilham kaynağı olduğunu söylüyor. Bob Dylan’ın 1966 turnesi, setin ortasında akustik gitardan elektro gitara geçtiği için folk müzik tutkunları için biraz tartışmalıydı. Cat Power ise bu turnenin rock ‘n’ roll’da önemli bir dönüm noktası olduğuna inananlardan.

Bir basın açıklamasında “Dylan bir bakıma şarkı yazan hepimiz için bir ilah” diyor. Power’ın sesi kesinlikle Dylan’ınkinden çok daha farklı, ancak bu coverlar onun şarkı yazarlığındaki parlaklığın bir başka kanıtı.

Geçmişte ‘She Belongs to Me’ şarkısını söylerken, bazen birinci şahıs anlatımına dönüştürdüm – ‘Ben bir sanatçıyım, arkama bakmıyorum’. Bu şekilde şarkıyla gerçekten özdeşleştim,” diye devam ediyor. “Ama Royal Albert Hall’daki gösteri için, tabii ki orijinal yazıldığı şekilde söyledim, besteye ve büyük besteciye saygı duyarak.”

Albümden paylaşılan ilk kayıtlar “She Belongs to Me” ve “Ballad of a Thin Man”, şarkı listesi ve albümün kapak görseline buyurunuz.

“Cat Power Sings Dylan: The 1966 Royal Albert Hall Concert” şarkı listesi:

01. She Belongs to Me

02. Fourth Time Around

03. Visions of Johanna

04. It’s All Over Now, Baby Blue

05. Desolation Row

06. Just Like a Woman

07. Mr. Tambourine Man

08. Tell Me, Momma

09. I Don’t Believe You (She Acts Like We Never Have Met)

10. Baby, Let Me Follow You Down

11. Just Like Tom Thumb’s Blues

12. Leopard-Skin Pill-Box Hat

13. One Too Many Mornings

14. Ballad of a Thin Man

15. Like a Rolling Stone

Cat Power, photo by Inez & Vinoodh

Consequence.net

tr_TRTurkish