Carey Mulligan: “Oscar kazanmayı hiç düşünmediğini söyleyen herkes size kesinlikle yalan söylüyor”

Carey Mulligan, Bradley Cooper’ın “Maestro” filmindeki performansıyla üçüncü kez Oscar’da en iyi kadın oyuncu ödülüne aday gösterildi. Diğer adaylıklarını “An Education” ve “Promising Young Woman” filmlerinde canlandırdığı rollerle almıştı. Oyuncu yakın zamanda The Times of London’a verdiği bir röportajda birçok aktör aksini söylese de ödüllerin önemli olduğunu itiraf etti.

“Oscar adaylığı gerçekten harika bir şey. Çünkü bu yaşıtlarından geliyor. Bu kötü bir şey” diyen Mulligan, ödüllerin önemli olmadığını ve önemli olanın sadece çalışma olduğunu söylerken ” oyuncuların %100 yalan söylediğini” ekledi.

Bu görüş, “American Fiction”daki beğenilen rolü sayesinde bu yıl ilk Oscar’ına aday gösterilen Jeffrey Wright tarafından da paylaşılıyor.

Wright, The Independent’a şunları söyledi: “Bu işi yapan ve Oscar kazanmayı hiç düşünmediğini söyleyen herkes size kesinlikle yalan söylüyor. Bunu düşündüm elbette. Bunu sağlıklı olmaktan çok düşünüyorum!”

Mulligan, Oscar adaylığını düşünürken aynı zamanda küçümsenen filmleri ve sanatçıları da düşünüyor. 2024’teki en büyük Oscar küçümsemelerinden biri, en iyi yönetmen kategorisinde Greta Gerwig’e ait. “Barbie”nin eleştirel beğeni toplamasına, gişede tarih yazmasına ve en iyi film de dahil olmak üzere sekiz Oscar adaylığı kazanmasına rağmen Gerwig, kendisini bu yılın en iyi yönetmen yarışının dışında buldu.

Mulligan The Times of London’a şunları söyledi: “Greta adına içim parçalandı çünkü bir yönetmen olarak aday gösterilmek için başka ne yapabileceğinizi bilmiyorum. Eleştirmenlerden olumlu not alan, aynı zamanda inanılmaz bir küresel başarıya sahip bir film yapıyorsunuz ama yine de aday gösterilmiyor musunuz?”

Mulligan ayrıca Emerald Fennell’in “Saltburn” filminin sıfır adaylık aldığını da belirtti. Mulligan, “Los Angeles’ta ‘Saltburn’ galasına gittim ve Em’le oturdum ve 1.700 kişi o muhteşem deneyimi yaşadı, bu yüzden bilmiyorum. Bence asıl çıkarım, ne kadar inanılmaz bir şekilde yavaş yavaş yarattığı coşku. Başlangıçta insanlar nasıl tepki vereceklerini bilmiyorlardı ve sonra birdenbire interneti ele geçirdi ve şimdi bu, Jacob Elordi’nin mumlarını satın alabileceğiniz devasa bir fenomen haline geldi.”

Mulligan’ın “Maestro”daki başrolü, filmin aldığı yedi Oscar adaylığından birine sahip oldu. Rol arkadaşı Bradley Cooper en iyi erkek oyuncu ödülüne aday olurken filmin kendisi de en iyi film yarışına girdi. Mulligan ayrıca Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nden en iyi kadın oyuncu adaylığı aldı ve yaklaşan BAFTA Film Ödülleri ve Screen Actors Guild ödüllerinde de aynı kategoride aday gösterildi.

fotoğraf: Getty Images

tr_TRTurkish