Çağlan Tekil’i Anmanın En Güzel Yolu: “Acı Paslanmaz” Yayında

Memleket müzik sahnesinin en mühim ve öncü isimlerinden Çağlan Tekil’i kaybedeli bir yıl geçti.

80’lerin sonundan başlayarak metal müziğin ülkedeki en başta gelen neferlerinden biri olan Laneth isimli fanzin ile başladığı müzik dergiciliği, dönemin zor koşullarında elini taşın altına sokarak ateşini yaktığı konser organizasyonları ile DJ ve radyoculuk serüveniyle birçok müzik tutkununa ışık tuttu Çağlan Tekil.

Onun vedası sonrası insanlığın geldiği noktada, her konuda süren belirsizlikler ve umudu elden bırakmamaya çalışsa da geçmişi de özlemle anmadan edemeyen, salgın sürecinin en yaralı ve yorgunu memleket müzik sahnesi ise Çağlan Tekil’i çeşitli vesilelerle anmaktan geri kalmıyor.

Son olarak Adil Akbay, Övünç Dan ve Mazhar Şiringöz’ün güçlerini birleştirip Çağlan Tekil’e ithaf ettikleri “Acı Paslanmaz” isimli sert, isyankâr ve özlem dolu yanıyla duygu yoğun bir şarkı ulaşıyor kulaklarımıza.

Adil Akbay, şarkının ortaya çıkış sürecini şu sözlerle ifade ediyor:

Geçen sene Çağlan’ı kaybettikten sonra ve karantina ile tanıştığımız karanlık günlerde karaladığım birkaç melodi ve riff, başka bir şahane dost Övünç Dan’ın ellerinde gayet güzel bir şarkıya dönüştü. Yazdığı sözlerle de kalbimizdeki, aklımızdaki her şeyi anlattı. Sağ olsun Mazhar baba da vakit ayırıp solosunu attı ve kendi adıma, Çağlan’ımız Tekil’imizi anmanın en güzel yolu bu özlem dolu kolektif çalışma oldu. Onun nezdinde, kaybettiğimiz tüm dostlarımızın anısına gelsin bu şarkı…”

Şarkının içten, sözünü sakınmayan ve hasret çeken içeriği ise birçoğumuzun hislerine tercüman olmaya yetiyor.

“Dönsek geçmişe / unutsak tarihi / dönse peş peşe / giden dostlar geri”

tr_TRTurkish