Buzdağının Üzerinde Uyuklayan Kutup Ayısı’nın Büyüleyici Fotoğrafı, Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Halkın Seçimi Ödülünü Kazandı

Şekerleme yapmak için buzdağının üzerinde kıvrılan kutup ayısı, Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Halkın Seçimi Ödülü’nü kazandı. Amatör fotoğrafçı Nima Sarıkhani tarafından çekilen bu fotoğraf, yarışmadaki diğer 24 fotoğrafı geride bıraktı. Yaban hayatı fotoğrafçılığı hayranları tarafından 75.000’den fazla oy kullanıldı; bu rekor bir sayı.


Nima Sarıkhani’nin “Buz Yatağı” adlı fotoğrafı İngiltere. Kazanan, Halkın Seçimi Ödülü. Yer: Norveç’in Svalbard takımadaları açıkları,
Norveç. “Bir kutup ayısı, Norveç’in Svalbard takımadaları açıklarında, kuzeyde uykuya dalmadan önce küçük bir buzdağından bir yatak oluşturuyor. Norveç’in Svalbard takımadalarının kuzeyindeki yoğun sisin içinde umutsuzca üç gün boyunca kutup ayılarını arayarak geçiren keşif gemisi Nima, rotasını değiştirmeye karar verdi. Döndü ve hâlâ deniz buzunun olduğu güneydoğuya yöneldi. Burada bir genç ve bir yaşlı erkekle karşılaştılar ve sonraki sekiz saat boyunca ikiliyi izlediler. Gece yarısından hemen önce, genç erkek küçük bir buzdağına tırmandı ve güçlü patilerini kullanarak buzdağını tırmalayarak kendine bir yatak oluşturdu ve uykuya daldı.

kapak fotoğrafı:

“Starling Murmuration”, Daniel Dencescu, Almanya/Romanya. Büyük Övgü, Halkın Seçimi Ödülü. Yer: Roma, İtalya
“Büyüleyici bir sığırcık sürüsü, İtalya’nın Roma şehrinin yukarısındaki ortak tüneklere giderken dev bir kuş şekline bürünüyor. Daniel, sığırcıkların gökyüzünde devasa organik şekiller oluştururken yaptıkları hareketlerden büyülenmişti. Her gün, yiyecek toplamanın ardından döndüklerinde, çok sayıda insan bir araya geliyor ve ortak tüneklerine dönerken, mırıltı olarak bilinen büyüleyici hava gösterileri sergiliyorlardı. Gösteriyi yakalamak için en iyi tüneme yerlerini bulmak amacıyla Daniel, Roma’nın şehir ve banliyölerindeki sığırcıkları takip ederek saatler harcadı. Sonunda, bu bulutsuz kış gününde sürü, dev bir kuş şekline girerek hayal kırıklığı yaratmadı.”

Wildlife Photographer of the Year: Website | Facebook | Instagram

What's your reaction?

tr_TRTurkish