Burgazada Garage Fest Söyleşilerinin Bu Bölümünde Konuğumuz Ductape

Yaklaşan Burgazada Garage Fest öncesi sahne alacak gruplarla yaptığımız röportaj serisi sürüyor.

Bu bölümdeki konuğumuz, 2019 yılında Furkan Güleray ve Çağla Güleray tarafından temelleri atılan dark wave, synthpop ikilisi Ductape.

Kişinin kendisiyle yüzleşirken karşılaştığı çelişkiler, iç karışıklıklar ve çevremizde olup bitene kayıtsız kalamamak sonucu oluşan öfkeyi loş ve tekinsiz melodileriyle kucaklayan ikili, festivalin hemen öncesinde sorularımız yanıtladı.

Bize Ductape’ten bahseder misiniz? Ne zaman, nasıl kuruldu?

Çağla ile uzun süredir birlikteliğimiz var ve ben sürekli olarak beraber müzik yapma derdindeydim. İş güç, şartlar derken 2019 yılında ilk girişimlerimize başladık. Vokal ve sythlerin dışında Ductape görsel kısmıyla da Çağla ilgili.

Etkilendiğiniz gruplar nelerdir?

Say say bitmez tabii ki ama bir liste yapacak olsam Joy Division, Public Image Limited , Bauhaus ,Siouxsie and The Banshees , Brithday Party, Sonic Youth , DNA , Einsturzende Neubaten

Çağla genel olarak Alman sounduna hâkim, Diary of Dreams ve Das Ich bana ek olarak etkilendiği gruplardan.

Bugüne kadar yayınladığınız albüm ve EP’lerden bahseder misiniz?

2020 Haziran’ında Tamar Records’dan “Little Monsters” çıkardık. 3 parçadan oluşan kısa ve hızlı bir single oldu. Pandeminin uzaması ve evde daha çok vakit geçirmemizle orantılı çok vakit kaybetmeden uzun soluklu albüm için kayda oturduk ve 2021 başında 8 parçalık “Labirent”i yayımladık. Labirent albümü de İsviçreli Swiss Dark Nights şirketi tarafından CD formatında basıldı. Daha sonra malum süreç devam ettiğinden konser şansımız olmadı ancak Radyo Modyan’da kaydettiğimiz canlı performans da yine Swiss Dark Nights tarafından basıldı ve yayımlandı.

Kayıt süreçleri hakkında bilgi verir misiniz?

Kayıtlarımızı evde aldığımız için süreç keyifliydi, sabah kalkıp kahve içip parçalar üzerine tekrar tekrar bakabildik ve çalımlar da zaman kısıtlaması olmadığı için rahat ilerledi.

Mixlerimiz en başından beri çalıştığımız ve güvendiğimiz Omer Ozan Turan tarafından yapıldı. Ne istediğimizi anlatmadan revizyonlara gerek bile kalmadan ilerdik hep.

Türkiye goth/postpunk sahnesi yurtdışında ilgi gören bir sound, sevdiğiniz yerli gruplar kimler?

Art Diktatör, She Past Away, Brek, Apartmanlar :), Merry’s Funeral, Elz and the Cult.

Garage Fest burgazada ne gibi sürprizler bizi bekliyor?

İlk konserimiz olacağı için başlı başına bir sürpriz olacak.

Yakın gelecekte Ductape’dan neler duyacağız? Planlarınız neler?

Yeni albümün kayıtlarını bitirdik mix aşamasına başlandı. Sonbaharda hafiften yayımlamak gibi bir planımız var.

Konser durumları malum şartlardan ötürü hep bir sürüncemede ancak şu an kesin olan tek tarih Ocak ayındaki Liege Dark Winter Fest.

Albüme ek olarak da İtalyan Chemical Waves ile birlikte parça yaptık. Yakın zamanda duyarız.

tr_TRTurkish