Budgie Kurucusu Şarkıcı ve Bas Gitaristi Burke Shelley Yaşamını Yitirdi

Galli topluluk Budgie’nin kurucusu ve basçısı ve “Breadfan” ve “Crash Course In Brain Surgery” gibi klasiklerin yazarı Burke Shelley hayatını kaybetti.

Haber, kızı Ela Shelley tarafından Facebook’taki Budgie hayran sayfasında üzüntüyle doğrulanırken, yine Ela tarafından, doğduğu yer olan Cardiff’teki Heath Hastanesi’nde uykusunda vefat ettiği belirtildi. Ölüm nedeni ise açıklanmadı.

10 Nisan 1950’de Cardiff’te doğan Shelley, 1967 yılında, vokal ve basta kendisinin yer aldığı, gitar ve vokalde Tony Bourge ve davulda Ray Phillips’ten oluşan Budgie grubunu kurdu.

Güçlü, blues odaklı hard rock katmanlarından oluşan ilk albümleri Black Sabbath prodüktörü Rodger Bain ile Rockfield Studios’ta kaydedildi ve 1971’de yayınlandı. Bunu hemen ertesi yıl yayınlanan “Squawk” ve 1973 tarihli üçüncü albümleri “Never Turn Your Back on a Friend” izledi. Albüm 1987’de Metallica tarafından cover’lanan “Breadfan”ı içeriyordu. Metallica, kariyerlerinin başlarında bir diğer Budgie şarkısı olan “Crash Course in Brain Surgery” şarkısını coverlamıştı.

Grup en eski heavy metal gruplarından biri olarak gösterilirken, rock sahnesinin çığır açan ve en ilham verici gruplarından biri olmuştur.

Shelley genellikle Rush basçısı/vokalisti Geddy Lee ile karşılaştırıldı. İkisi de power trio gruplarında basçı/vokalist konumunu paylaştığından, her ikisinin de kendine özgü yüksek perde seslere sahip olması ve özellikle 1970’lerin ortalarından sonlarına doğru uzun düz saçlı, kocaman gözlüklü görünümleri bu karşılaştırmalara yol açmıştı. Her iki vokal de yüksek bir tenor vokal aralığına sahipti ancak bir parmak stilisti olan Geddy Lee’nin aksine, Shelley penasıyla bas gitar çalıyordu.

Fotoğraf: Adam Gasson

tr_TRTurkish