Bu Kitabevinde Teknoloji Yasak

Hayatımızın büyük bölümünü online olarak yaşadığımız için internetten uzak sessiz zaman geçirmemiz neredeyse olanaksız. Birçoğumuz için günün çoğunda iletişim faaliyeti internet üzerinden gerçekleşiyor. Londra’da açılan Liberia adındaki yeni bir kitapçı, dükkânlarında müşterilerine mobil cihaz kullanma yasağı getirdi. Kendini “dijital detoks alanı” olarak gören kitapçı, bu girişimiyle gerçek yaşamın kaybolan sanatı “yüz yüze iletişimi” yeniden hatırlatma amacında.

Müşteriler eğer mesajlaşırken, telefonda sohbet ederken ya da bir mobil cihazdan internete girerken yakalanırsa, Liberia personeli tarafından kibarca uyarılarak durduruluyorlar. Kitabevi aslında çok katı kurallar uygulamak derdinde değil ama sosyal medya ve dijital dünyadan uzak eski moda anlayışla işlerini yapmak istiyorlar. Onlar Liberia’nın insanların mobil ekranlar ve dijital dikkat dağıtıcılar olmadan, oturup birbirleriyle fikir ve görüş alışverişinde bulundukları, ateşli tartışmalarla paylaşımlar yaptıkları bir yer olarak kalmasını hedefliyor. Katılımcıların telefonlarının kapalı kalmasını umarak seminerler, atölyeler ve canlı performanslar da kitabevinin gündeminde.

Liberia ayrıca basılı kitap kültürünün sona erdiği konusunun da bir mitten ibaret olduğuna inanıyor. The Association of America tarafından yapılan bir çalışma da Liberia’nın bu düşüncelerini destekler nitelikte. Dünya genelinde 1200 yayıncıdan alınan verilerle yapılan çalışmaya göre; e-kitap satışları 2015 yılının Ocak ve Mayıs ayları arasında %10 oranında düşüş gösterdi.

tr_TRTurkish