Brezilya ormanlarından dev bir çağdaş sanat müzesi

1960 yılından bu güne kadar, Dünyanın dört bir yanından üretilen 1,300’den fazla sanat eserini bir ormanın içinde hayal edin.

Instituto Inhotim’in 500 bin dönümlük botanik bahçesinin yaklaşık 100 bin dönümlük kısmı ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanından egzotik ve nadir bulunan tropik türleri ve geniş bir palmiye ağacı koleksiyonu görenleri hayrete düşürüyor.

Bahçeye girdiğinizde önce, şoförlü bir golf arabası yanınızda park ediyor. Karar sizin. İster binin, ister yürümeyi veya gölleri, vadileri, orman alanları ve bahçeleri gezmeyi seçin.

Inhotim, Brezilya’nın kentsel ortamından uzakta, çağdaş sanatı çevreleyen yeşilliklerle birlikte ziyaretçilerine düşünme, tabiat ve sanatla kucaklaşma imkânı veriyor.

Etkileşimli eserler etkileyici ve büyüleyici. Her şeyin kırmızı olduğu bir pavyon var. Bir odada yastık savaşı kaos yaratırken Jimi Hendrix gitar çalıyor. Başka bir oda hamaklarla dolu. En sonunda da aydınlatmalar altında bir havuz var. Alanda 30 ülkeden 23 pavyon ve daimi galeriler sanatseverlere hizmet veriyor. Bazılarına göre, devasa bir müze kompleksi, pavyonlar ve galerilerle bu çağdaş sanat eserlerini Brezilya’daki yağmur ormanlarının ortasında açık havada sergilemek fikri megalomanca. Ancak, 2006 yılında Instituto Inhotim’in yapımını planlayan Brezilyalı milyarder Bernardo Paz için, dünyadaki en cesur, iddialı ve yaratıcı sanat müzelerinden birini inşa etmek çok da zor olmamıştır.

atlasobscura.com

tr_TRTurkish