Bosnalı Gençler Savaş Kurbanlarını Sanatla Anıyor

Sanatçılar, Bosna Hersek’teki 8372 savaş kurbanı için bir hatırlatma yarattılar.

Srebrenica, Bosna-Hersek’te 1992-1995 yılları arasındaki savaş sırasında savaş suçunun işlendiği yer ama üzerinden geçen yıllar nedeniyle sadece yılda bir kez yapılan törenlerle hatırlanan bir konu haline gelmek üzere.

The Silence, Ekim 2015’te başlayan bir proje ve üyeleri arasında mimar Muhamed Beslagic, sanatçı Anel Lepic ve sokak sanatçısı Damir Sarac’ın da yer aldığı sanatçı kolektifi HAD’ın iki aylık çalışmasıyla tamamlandı.

Üç genç insan, silahların yerine sanatı kullanarak yaşananların unutulmaması gerektiği yönünde bir mesaj vermek için dünya ile iletişime geçemeye karar verdi. Yakın geçmişte yaşananlara sessiz kalınmasının önüne geçmek için 35 metre uzunluğunda bir duvarın içine o dönemdeki Bosnalı kurbanların gerçek görüntülerini oydular.

Bu çalışma sevgi ve nefret, yaşam ve ölümün anlatılması gereken hikayesine verilene emektir… Duvara vurulan her çekiç darbesiyle geçmişin bir parçası geleceğin açığa çıkarması için düşer.  Bu sanat, bu çalışmaların geldiği politik ve kültürel manzara aracılığıyla verilen mücadeleyi özetler.

Diğer yandan HAD, Bosna Hersek’teki tuhaf ve kimsenin itiraf etmediği ya da sorumlu hissetmediği sosyal, ekonomik ve politik durumu şimdiki dünyaya bir kare olarak gösteriyor. Sanki yardım veya cevap arar gibi…

HAD’in hikayesi bir kolektif olarak değişiklik yapma dürtüsünden doğdu. HAD çevrili oldukları duvarları yıkarken o duvarları ve kişisel şeytanları yok etmek için de araç olarak gravür tekniğini kullanıyor. “The Silence” dışında da HAD’in tamamladığı ve sergilediği birçok proje bulunuyor.

Hoce on u boji evo

composition-1

ploca

HAD hakkında daha fazla bilgi için: hadartwork.com

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Sokak Sanatı

What's your reaction?

tr_TRTurkish