Bonobo Ses Getiren Albümü “Fragments”ten Sonra Yeni Teklisi “ATK” ile Döndü

Bonobo’nun kendi plak şirketi Outlier Üzerinden, Ninja Tune ve Türkiye’de GRGDN Müzik iş birliğiyle dağıtılan yeni şarkısı “ATK” tüm platformlarda yerini aldı.

Yeni şarkı, beş Grammy adaylığı bulunan müzisyen, prodüktör ve DJ Bonobo’nun, ocak’ta dinleyiciyle buluşan “Fragments” adlı albüm projesinden beri dinlediğimiz ilk kaydı oluyor.

“ATK”, “Fragments” ile aynı dönemde yazılıp kaydedilirken, Atakora Manu’nun “Dada” bestesinin bir DJ remix’i olarak hayatına başlayıp, zamanla orijinal bir kompozisyona dönüşüyor.

Manu, Afrika’da efsaneleşmiş altmışlar grubu Kakaiku No.2’nun kurucularından olan, Ganalı bir halk müziği gitaristi, şarkı yazarı ve stüdyo mühendisi. Gerçek adı Simon Green olan İngiliz Bonobo “Albümdeki diğer şarkılara göre ritmik yönü fazla agresif bir şarkıydı, ben de dans pistine has, kendi plak şirketimden çıkışlı kendine özgü bir şey olmasının daha uygun olacağını hissettim” ifadesini kullanıyor.

 “ATK” bir de McGloughlin kardeşler (ASAP Rocky, Max Cooper) yönetmenliğinde bir kliple geliyor. Single’ın temposuyla uyumlu şekilde yüksek hızda dünyayı gezen bir tren yolculuğunu tema olarak seçen görselde, izleyici sonsuzca renkli bir doku ve manzara paletinde kayboluyor.

 McGloughlin kardeşler, kliple ilgili olarak, “Dünyayı algılama ve dünyanın rastlantısallığı üzerine minimalist bir çalışma hayal ettik. En basit tren yolculuğu sırasında bile dışarı baktığınızda dünyanın zeminleri, kabloları, yapıları adeta karşınızda dans ediyor. Sinemanın en ilkel hali olan art arda resimler yansıtan ışıklı silindirlerde de – zoetrop’larda da – bu mantık var. Biz de bir nevi kendi zoetrop’umuzu yaratmak istedik” diyor.

Fotoğraf: Grant Spanier

tr_TRTurkish