Bono U2’nun Adından ve Şarkı Söyleyişinden Hoşlanmadığından Bahsetti

U2 solisti Bono, grubun adından, kendi sesinden ve söylediği şarkıların çoğundan hoşlanmadığını itiraf etti.

Pazar günü The Hollywood Reporter’ın Awards Chatter podcast’indeki (The Times aracılığıyla) bir söyleşi sırasında, Bono grubun şarkıları çaldığında vokallerini dinleyemediği için radyoyu kapattığını açıkladı.

Bono, U2’nin grup adını hala sevmediğini itiraf etti. “Gerçekten bilmiyorum. Ama bir tür disleksiye geç kaldım” dedi. “The Beatles’ın da kötü bir kelime oyunu olduğunun farkında değildim.”

“Kafamızda casus uçağı gibiydi, U-boat, fütüristti ama sonra bu tür bir boyun eğmeyi ima ettiği ortaya çıktı, hayır bu ismi sevmiyorum” diyen Bono şöyle devam etti, “İlk menajerimiz Paul McGuinness, ‘Bak, bu harika bir isim, bir t-shirt üzerinde bir harf ve bir sayı iyi görünecek’ dedi.

Çoğu vokal performansının kendisini biraz ürküttüğünü açıklayan Bono, U2’nin 2004 yılındaki single’ı Vertigo’nun, muhtemelen en gurur duyduğu şarkı olduğunu da söyledi. “Kalabalıkla bağlantı kurma şekli bu” diye ekledi.

Grubun ilk şarkılarından bazılarında kendi sesini dinlediğinde yüzünün kızardığını söyleyen Bono, grubun ilk albümü Boy’da bazı “benzersiz ve orijinal malzemeler” olsa da şarkılarda bazı detayların eksik olduğunu itiraf etti. “Geriye bakıyorum ve ‘Tanrım!’ diyorum” dedi.

80’lere dönüp baktığında Bono, Robert Palmer’ın U2 basçısı Adam Clayton’a söylediklerini hatırlayarak devam etti: “’Tanrım, şarkıcına tonunu biraz indirmesini söyler misin, kendisine ve onu dinlemek zorunda kalan hepimize bir iyilik yapmış olur.’

“Vücudumun dışında şarkı söylüyordum çünkü şarkı söylemeyi düşünmüyordum. Olay şu: Müzik hakkında pek bir şey bilmiyorduk. Biz uyduruyorduk,” diye açıkladı. “O seviyede müzik teoriniz olmadığında, kendinizinkini yazarsınız.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish