Bob Dylan’ın ‘The Philosophy of Modern Song’ İsimli Yeni Kitabı Duyuruldu

Bob Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıktan altı yıl sonra, yaklaşık yirmi yılın ardından yazdığı ilk yeni kitabı ‘The Philosophy of Modern Song’u duyurdu.

Bir basın bülteninde “şarkı yazma sanatı ve zanaatı üzerine bir ustalık sınıfı” olarak tanımlanan ve 8 Kasım 2022’de yayımlanacak kitapta Dylan, Stephen Foster, Elvis Costello, Nina Simone ve Hank Williams gibi sanatçıların şarkılarını analiz ediyor. Şarkıcı-söz yazarının analizi, “kolay tekerlemeler tuzağı dediği şey, tek bir hece eklenmesinin bir şarkıyı nasıl zayıflatacağı ve hatta bluegrass’ın heavy metal ile nasıl ilişkili olduğunu açıklıyor.”

Kitap, Dylan’ın küratörlüğünü yaptığı 150 fotoğrafın yanı sıra epik bir şiir olarak bir araya getirilmek üzere tasarlanmış bir dizi “rüya benzeri riff” içeriyor. Dylan’ın bir kısmını okuması ve geri kalanını “diğer seslerin bir karışımı” anlatmasıyla sesli kitap formatında da sunulacak.

Kitabın yayıncısı Simon & Schuster’in başkanı ve CEO’su Jonathan Karp, “The Philosophy of Modern Song ancak Bob Dylan tarafından yazılabilirdi” diyor ve ekliyor, “Sesi benzersizdir ve çalışmaları onun şarkılara olan derin takdirini ve anlayışını, bu şarkılara hayat veren insanları ve şarkıların hepimiz için ne anlama geldiğini aktarıyor.”

Dylan’ın son kitabı 2004’teki anı kitabı ‘Chronicles: Volume One’dı. O zamandan beri, 80 yaşındaki müzisyen, şarkı sözleriyle ilgili birden fazla kitap yayınladı. En son albümü ise 2020’de dinleyiciyle buluşan ‘Rough and Rowdy Ways’ olmuş, Dylan ocak ayında ise tüm müzik kataloğunun haklarını Sony Music’e 200 milyon dolara satmıştı.

tr_TRTurkish