Björk’ün Yeni Albümü “Fossora” Yayında

Björk’ün yeni albümü “Fossora”, One Little Independent Records aracılığıyla dinleyiciyle buluştu.

İzlandalı müzisyen, “Atopos”, “Ovule” ve “Ancestress” single’larıyla ilk ipuçlarını verdiği ve 2017 tarihli “Utopia” sonrası ilk yeni kayıtlarını içeren albümü yayımladı.

Albümden paylaşılan ilk single “Atopos” sonrası, Björk’ün kendi benzersiz “aşk tanımını” müzikal bir formda sunduğu “Ovule” ve albümde merhum annesi hakkında yazdığı iki şarkıdan biri olup annesine yazdığı bir mektup olarak tanımladığı “Ancestress”, albüme dair ilk fikirleri filizlendirmişti.

Albüme katkı sunan kadro da hayli dikkat çekici; altılı bas klarnet, Endonezyalı dans ikilisi Gabber Modus Operandi tarafından hazırlanmış ritimler ve oğlu Sindri, kızı Ísadóra ve müzisyen Serpentwithfeet’ten vokaller içeriyor. Ayrıca Björk’ün merhum annesinin iki şarkı sözü katkısı da albümdeki yaşam ve ölüm referanslarını daha da dokunaklı hale getiriyor.

Björk albümün kısmen kederden ilham aldığını söylerken, şarkılardan ikisinin Björk’ün 2018 yılında vefat eden annesi, çevre aktivisti Hildur Rúna Hauksdóttir’e bir övgü olduğunu açıklamıştı.

Yeni albüm “Fossora”da Björk’ün Dünya’ya geri döndüğünü, doğal dünyamızın çürümesini araştırdığını ve kendi ilişkilerimiz üzerindeki zayıflatıcı etkisi üzerine meditasyon yaptığını görüyoruz. Björk’e göre gezegenimize bakmıyoruz, çünkü kendimize ve birbirimize bakamıyoruz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish