Bitki bazlı biyoplastik Lego’lar geliyor

Danimarkalı ünlü oyuncak üreticisi Lego, artık oyuncak parçalarının yapımında bitki bazlı materyal kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Yaprak, çalı ve ağaç gibi LEGO® parçaları, yakın gelecekte şeker kamışından elde edilen bitki esaslı plastikten üretilecek ve 2018’de LEGO kutularında yerini alacak.

Şeker kamışından elde edilen bitki esaslı plastikten üretilen sürdürülebilir LEGO® parçalarının üretimi başladı. Yeni sürdürülebilir LEGO ‘botanik’ öğeleri yapraklar, çalılar ve ağaçlar gibi çeşitlerde sunulacak.

LEGO Grubundan Çevre Sorumluluğu Başkan Vekili Tim Brooks, “LEGO Grup olarak, çevremizdeki dünyayı olumlu yönde etkilemek istiyoruz ve sürdürülebilir materyalleri kullanarak çocuklar için mükemmel oyun ürünleri yapmak için çok çalışıyoruz. Sürdürülebilir kaynaklı plastikten üretilen ilk LEGO parçalarının üretimde olduğunu ve bu yıl LEGO kutularında yer alacağını gururla duyuyoruz. Bu, tüm LEGO parçalarında sürdürülebilir materyalleri kullanmaya teşvik etme konusundaki iddialı taahhüdümüzün büyük bir ilk adımdır,” diye açıklama yaptı.

Hareket, LEGO’nun 2030 yılına kadar temel ürün ve ambalajdaki sürdürülebilir malzemeleri kullanma taahhüdünün bir parçası.

tr_TRTurkish