Bir Süper Hücre Fırtınasının Sınırsız Gücünü Fotoğraflamak

Fotoğrafçı Camille Seaman’ın fırtınayı ilk olarak televizyonda takip etmesi ve bir süper hücrenin peşine düşmesi arasında geçen zaman sadece üç gündü. On yıl sonra bile söz konusu tecrübe Seaman’ın zihninde hala canlı: “Gerçekten bir bulutsudan doğan bir galaksiyi izlemek gibiydi.”

Seaman Amerika eyaletlerinde en tehlikeli bulutları kaydetmek için yedi yılını harcadı: Nebraska, South Dakota, Kansas. Yeni kitabı The Big Cloud’da bir araya getirilen fotoğrafları, doğanın gücünün muhteşem bir belgesi. Bulutlar yoğun ve uğursuz ya da huni şeklinde bir kır manzarasının üzerinde geziniyor ya da şimşeklerle süsleniyorlar. Seaman’ın yakaladığı tüm dramanın yanında fırtınanın takibi çok fazla veriyi içeriyor.

Fırtına avcılarının meteorolojik oluşumlar için kendi kelime hazineleri vardır. Bir süper hücre, başka dünyalardan gelmiş uzay gemisi benzeri görünümüyle “ana gemi” olarak adlandırılabilir.Aslında, dolu, yüksek hızlı rüzgârlar, yıldırım, yağmur ve arada sırada kasırgalar yaratabilen fırtınalar oluşturuyor ve çoğu zaman “örs” olarak bilinen yoğun bir bulut oluşumuyla üstünü kapatıyorlar. Onların altında durmak, çoğu insanın istemediği bir şey. Fırtına avcıları hariç.

June 2008, South Dakota.

Haziran 2008, Güney Dakota

May 2011, South Dakota.

Mayıs 2011, Güney Dakota

June 2012, Nebraska.

Haziran 2012, Nebraska

May 2011, South Dakota.

Mayıs 2011, Güney Dakota

June 2008, Kansas.

Haziran 2008, Kansas

June 2014, South Dakota.

Haziran 2014, Güney Dakota

June 2008, Nebraska.

Haziran 2008, Nebraska

The cover for <em>The Big Cloud</em>.

The Big Cloud, Princeton Architectural Press

Atlasobscura.com

 

tr_TRTurkish