Bir Şarkı Yazarı ile Bir Şair Buluşursa: Başak Yavuz ile “Muhip Bey”

Caz dünyasında yaptığı önemli işleri ile tanıdığımız Başak Yavuz, bu kez edebiyatımızın önemli şairlerinden Ahmet Muhip Dıranas’a ait iki şiirden oluşan çalışması ile karşımızda.

Dünyanın en prestijli müzik okullarından Manhattan School of Music’in caz bölümünden “Master of Music” derecesiyle mezun olan besteci, yorumcu ve akademisyen Başak Yavuz, yeni çalışması “Muhip Bey”i things & records etiketiyle yayımladı.

Sanatçı, Dıranas’ın “Ağrı” ve “Esmer” şiirlerini besteledi, düzenledi ve yorumladı. Böylelikle bizlere de bir şarkı yazarı ile bir şairin buluşmasıyla vücut bulan duygusal atmosferi yoğun, zamansız şarkılara kulak vermek düştü.

Başak Yavuz, besteciliği ile, Dıranas’ın şiirinde var olan dünyayı masalsı bir atmosferle yeniden yaratıyor. Öyle ki çalışma, yine Yavuz’un yorumu ile her dem dinlenebilecek iki özel şarkıya dönüşüyor.

Aynı zamanda Grammy üyesi olan Yavuz’un, “Muhip Bey” adını verdiği çalışmasının kayıtları ise Hayyam Stüdyoları’nda gerçekleşti ve mix Sinan Sakızlı’ya ait.

“Ağrı” şarkısında caz dünyamızın önemli isimlerinden Ayşe Tütüncü piyano ve Ertan Tekin ise duduk ile yer alıyor. Aynı şarkıda, yaylılarda İstanbul Strings ve perküsyonlarda Memduh Akatay var. Sanatçıların mükemmel icraları ile “Ağrı”nın klasik bir çalışmaya dönüşmesi sağlanırken, “Esmer” isimli şarkıda da yaylılar İstanbul Strings, gitar ise Mert Altuntaş tarafından çalınıyor.

Resim

Şarkıların öyküsünden bahsederken “Dıranas, benim doğduğum yıl ölmüş ve Ağrı’da askerlik yapmış” diyerek sözlerine başlayan Yavuz, küçükken annesinin mecburi hizmeti sebebiyle Ağrı’da kaldığını, Ağrı Dağı’nı Doğu Beyazıt’tan ilk gördüğü anı hala dün gibi hatırladığını ve küçük yaşına karşın Muhip Bey’in şiirinde anlattığı duyguları hissettiğini vurguluyor.

Bu şiirle karşılaştıktan sonra günlerim gecelerime karıştı. Yine o gecelerden birinde “Esmer” şiirinden de gözlerimi alamadım. Sanki bu şiirler, Ahmet Muhip Dıranas’la gizlice buluştuğumuz o gecelerde kendi kendini besteledi” ifadeleriyle ortaya çıkan çalışmanın nasıl bir içsel yoğunluk taşıdığını yansıtan Yavuz, bu sebeple bu şiirleri bir albümün parçası olarak değil, bağımsız şarkılar halinde yayımlamaya karar verdiğinin altını çiziyor.

Başak Yavuz’un, bir şarkı yazarı ile bir şairi buluşturan “Muhip Bey” çalışması tüm dijital platformlarda dinleyiciyi bekliyor.

tr_TRTurkish