Bir Şarkı Dinlersiniz Bir Hayat Sunar Size: Vedat Sakman “Nar Çiçekleri”

Boğaç Gökmen

Memleket müzik ikliminin usulca esen meltemi olsa gerek Vedat Sakman. Kent ozanı rütbesinin üzerine yakıştığı, sahnenin en muteber simalarından üstelik.

Yaşamak, telaşlı yanından değil, anlamak, özümsemek, içine sindire sindire nefes almak tarafından okunur onun şarkılarında. Çoğu zaman özlem kapıyı çalar, kimi zaman kol kola girer hüzün ve sevinç. Eh, hadi der sonunda illa ki ‘aşk olsun’ demek için hiç de geç değil.

İki şarkısının sözleri kızı Tomris Sakman’a, diğer sözlerin, tüm düzenleme ve bestelerin usta müzisyene ait olduğu on şarkıdan oluşan “Nar Çiçekleri”, Vedat Sakman’ın dokuzuncu albümü.

Baharın gelişi ve onu kucaklama fikri baş köşesine kurulmuş albümün, tüm bu hissiyatı itinayla pekiştiren mandolin, buzuki ve akordeon gibi enstrümanlar ise pencerenin açılıp taze havanın odaya dolmasını sağlayan unsurlar oluyor âdeta.

88’in “müzisyen”i, 92’nin “kapılar”ı, 94’ün “sevgileri unutmadık”ı olur, Sakman’ın samimi ve sade renklerine boyanır sevgi tonları, düpedüz bir dönemin lisanı olur onun şarkıları. Esasen dönemi de yoktur, ‘zamansız şarkılar’ dedikleri tabire en çok yakışanlar arasındadır onun şarkıları.

Aşkın telaffuzu bir başka tınlar ya Sakman şarkılarında, yeni albümün her zerresinde de yine o izleri sürmek mümkün. Ege kıyılarında rebetiko motiflerinin kollarından, mavinin koyudan açığa döndüğü, gün batımına doğru usulca yaşaran gözlerine, karlı bir Ocak gününü hatırlatıp ‘gitmek uzun kalmak hüzün, hasret kimin kavuşmak kime’ diyen şarkılar.

Aynı anda toplumsal hafızanın da muhasebesini tutan, göz göre göre neden olunanlara göz yummayan şarkılar. ‘İnsanın insana ettiği yanına kârsa, deniz rüyaları görmek ne yalan’ diyecek kadar da şamar gibi zaman zaman. Küçük şanslardır, küçük sırlardır hayatta farkına varamadıklarımız diğer taraftan,  ‘Ne denizler tükettik uzun gecelerde’ derken düşündüren şarkılar.

Vedat Sakman ve şarkılar, ne güzel de yakışır biribirine, ‘şarkısız şarkıcı’ olsa da zamansız şarkıların şarkıcısıdır her zaman.

bir şarkı dinlersiniz ya bazen, size bir hayat sunar’ diyor sevgili Sakman ve her daim olduğu gibi yine  tam da bunu yapıyor.

Bir hayat dolusu on şarkı sunuyor “Nar Çiçeği”, Vedat Sakman imzasıyla üstelik.

tr_TRTurkish