Bir Şairi Anmak: Burns Night

Bir şair düşünün ki bir ülkenin ulusal simgelerinden biri olsun, Onun doğduğu gün ulusal tatil ilan edilsin ve her yıl halk tarafından kutlansın. Robert Burns ve Burns Night’tan bahsediyoruz…

Robert Burns Kimdir?

25 Ocak 1759 doğumlu İskoç şair.  Birçok insan tarafından İskoçya’nın ulusal şairi olarak görülür ve en çok İskoç dilinde yazdığı şiirlerle tanınır. Romantizm hareketinin önemli isimlerinden biri olan Burns,  liberalizm ve sosyalizm için büyük bir ilham kaynağı oldu. İskoçya’nın kültürel bir sembolü olarak görülür ve ülkelerinden göç etmek zorunda kalan İskoçları temsil eder.

fareler ve insanların en iyi hazırlanmış planları
boşa çıkar çoğu zaman
ve bize ancak keder ve acı bırakır
umduğumuz sevinç yerine

Yoksul bir çiftçinin oğlu olan ve ömrü yokluk içinde geçen Robert Burns sadece maddi anlamda yoksul değildi. 1818’de kardeşi Tom’a yazdığı bir mektupta kültürel yoksulluktan söz etmiş ve çevresinde kaba insanlardan ve değer bilmeyen kadınlardan bıktığından söz etmişti.

Burns başka bir mektubunda ilk şiirini 16 yaşındayken tarlada çalışan bir kıza aşık olunca yazdığından bahseder. “Böylece şiir ve sevda aynı anda başladı bende” der. Burns şiire düşkün olduğu kadar kadınlara ve içkiye de düşkündü. Bu yüzden de başı sıkça derde girdi. Jean Armour adlı sevgilisinden evlilik dışı bir çocuk sahibi olan Burns, kilisenin ve toplumun hedefi olmaktan kurtulamadı. Baskılar üzere Armour daha fazla üzülmesin diye evlenmek zorunda kaldı.

Armour ile evliliği sonrasında maddi durumu daha da bozulan Burns, Jamaika’ya gitmek için şiirlerini bir kitapta topladı ve kitap yayınlanır yayınlanmaz da İskoçya’da ünü hızla yayıldı. Ancak bu ün, ona bir memuriyetten fazlasını getirmedi. Ömrünün son yıllarında daha fazla içmeye başlayan Burns, hasta yatağından kalkıp meyhaneye gittiği bir akşamda eve dönerken karda sızıp kalınca sağlık durumu daha kötüleşti ve 37 yaşındayken hayatını kaybetti.

Şimdilik elveda benim güzel aşkım
Şimdilik elveda sonsuz aşkım
Bir gün gelip buluşuncaya kadar
Olsa bile aramızda upuzun yollar

Burns’un şiirlerinde kiliseye sataşmaktan, zengin sınıfla alaya kadar pek çok yergi öğesi bulunur. Bu yergiler her ne kadar şairin başından dertleri eksik etmese de onun geniş halk kitleleri tarafından sahiplenilmesine ve bugün bile anılmasına katkı sağladı.

Burns Night Nedir?

Robert Burns öldükten sonra onun doğum günü olan 25 Ocak, ailesi ve çevresi tarafından kutlanmaktaydı. Şairin sevenleri de doğum günü kutlamalarına ortak olmaya başlayınca giderek ülke çapında kutlanan bir etkinliğe dönüştü.

İskoçlar Neden Burns’un Doğum Gününü Kutluyor?

Burns İskoçya’nın sadece en önemli şairlerinden biri değil, aynı zamanda İskoçya’nın devrimci figürü. Ölümünün üzerinden 200 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen bugünkü İskoçlar için bir tür kahraman.

Robert Burns’a Dair Başka Neler Var?

Şairin en eski heykeli doğu Avustralya’da Camperdown şehrinde bulunmakta. Heykel John Greenshileds tarafından 1850’lerde yapıldı.

“A Red, Red Rose” adlı şiiri Bob Dylan’a ilham oldu.

Astronot Nick Patrick 2010’da onun bir şiirini uzay yolculuğu esnasında okudu.

Michael Jackson’ın da Burns’tan fazlasıyla etkilendiği söyleniyor.

1956 yılında ölümünün 160 yıldönümünde Sovyetler Birliği’nde anıldı.

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish