“Bir Nefes Daha”nın Dünya Prömiyeri Tallinn Film Festivalinde Gerçekleşti

Ödüllü yönetmen Nisan Dağ’ın yeni filmi “Bir Nefes Daha”nın dünya prömiyeri, 24. Tallinn Black Nights Film Festivali kapsamında 21 Kasım Cumartesi günü gerçekleşti. Güçlü, gerçekçi anlatımıyla ve müzikleriyle dikkat çeken film, yönetmen Nisan Dağ ile filmin başrol oyuncularından Oktay Çubuk’un katılımıyla gerçekleşen gösterimde izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

İstanbul’un çetin mahallelerinden birinde yaşayan genç bir rapçinin, müzik hayallerine koşarken bir yandan da bonzai bağımlılığıyla verdiği savaşı anlatan “Bir Nefes Daha”, 13-29 Kasım 2020 tarihleri arasında Estonya’nın başkentinde düzenlenen 24. Tallinn Black Nights Film Festivali’nin ana yarışmasında yer alıyor.

İlk filmi “Deniz Seviyesi” ile adından sıkça söz ettiren ve önemli başarılara imza atan ödüllü yönetmen Nisan Dağ’ın yazıp yönettiği ikinci uzun metraj filmi “Bir Nefes Daha”nın başrollerini Oktay Çubuk ve Hayal Köseoğlu paylaşıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Eren Çiğdem, Ushan Çakır, Müfit Kayacan, Ayris Alptekin, Görkem Kasal ve Kürşat Alnıaçık yer alıyor.

Güçlü bir aşk hikâyesi üzerinden ülkenin sosyoekonomik bölünmelerini, sert hayat koşulları sonucu suça ve uyuşturucuya itilen gençliğin portresini ve gelişmekte olan rap müzik dünyasını ele alan “Bir Nefes Daha”, 24. Tallinn Black Nights Film Festivali’nin ana yarışmasında yer alıyor. Dünya prömiyeri 21 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirilen filmin ikinci gösterimi ise 22 Kasım Pazar günü yapıldı. “Bir Nefes Daha”nın üçüncü gösterimi ise 28 Kasım Cumartesi günü saat 21.45’te gerçekleşecek.

“Bir Nefes Daha”, İstanbul’un çetin mahallesi Karaçınar’da yaşayan genç rapçi Fehmi’nin müzik hayallerine giden yolda, onu iniş çıkışlı bir yola sokan bonzai bağımlılığıyla verdiği savaşı anlatıyor. Fehmi, farklı bir çevreden gelen ve eski bir DJ olan Devin’e aşık olunca, bu iki kayıp ruh hiç beklenmedik şekillerde birbirlerine ilham verirler.

Kadın yönetmenlerin seslerini güçlendirmeyi hedefleyen bağımsız yapım şirketi Solis Film yapımı olan “Bir Nefes Daha”nın yapımcılığını Müge Özen, Jessica Caldwell, Yağmur Ünal, Jim Wareck ve Kanat Doğramacı üstleniyor. Filmin Alman ortak yapımcısı ise Dorothe Beinemeier. Rap parçalarının altyapılarına, Türkiye’nin önde gelen rapçilerinden Da Poet’in imza attığı “Bir Nefes Daha”da, hikâye anlatımının da bir parçası olan rap sözleri ise Hayki ve Ohash tarafından yazıldı. Filmde, uyuşturucu triplerini anlatmak için kullanılan animasyon sahneleri Hamburglu sanatçılar Sabina Kim ve Nils Andersen tarafından hazırlandı ve tamamlanması bir yıl sürdü. “Bir Nefes Daha”nın afiş tasarımı ise Daire Creative’den Arda Aktaş’ın imzasını taşıyor.

Yapım aşamasında Eurimages, Hamburg Film Fonu ve İsviçre’den Visions Sud Est fonlarını alan “Bir Nefes Daha”, Berlinale’nin Ortak Yapım Marketi’ne seçilmişti. Antalya Film Forum’dan hem proje geliştirme hem de post prodüksiyon aşamasında ödüller alan film ayrıca, Köprüde Buluşmalar’da Jüri Özel Ödülü’nü kazanmış ve Connecting Cottbus, Maison des Scenaristes, Cine Qua Non Lab, European Work in Progress Cologne gibi atölye ve marketlere seçilmişti. Dünya haklarının satışını ise, ABD’nin prestijli ve köklü şirketlerinden biri olan Magnolia Pictures International’ın üstlendiği “Bir Nefes Daha”, şirketin bugüne kadar Türkiye’den aldığı ilk yapım oldu.

Solis Film yapımı “Bir Nefes Daha”, dünya prömiyerini yaptığı 24. Tallinn Black Nights Film Festivali’nin ardından festival yolculuğuna devam edecek.

NİSAN DAĞ HAKKINDA

Nisan Dağ, hikâye anlatmaya 19 yaşında animasyonlar yaparak başlamıştır. Fulbright bursu ile New York’ta Columbia Üniversitesi’nde Film Yönetmenliği üzerine yüksek lisansını tamamladıktan sonra, 2013 yılında çektiği ilk uzun metrajlı sinema filmi Deniz Seviyesi, dünyanın ve Türkiye’nin prestijli film festivallerinden En İyi Yönetmen dahil birçok ödül toplamıştır. Filmin vizyona girmesinin ardından, filmi online platform Amazon satın almıştır. Nisan Dağ’ın 2015’te MTV için çektiği Rebel Musıc: Turkey belgeseli, İstanbul’u yeniden keşfetmesine ve şehirdeki hip-hop altkültürleriyle tanışmasına aracı olmuştur. Sulukule Gençlik Atölyesi’nde animasyon dersi vermesinin ardından, Dağ’ın çetin mahallelerde geçirdiği yılların sonucu olarak, ikinci uzun metrajlı filmi Bir Nefes Daha ortaya çıkmıştır. Nisan Dağ’ın film projeleri Eurimages, Berlinale, Masion Des Scenaristes, Hamburg Fonu, Visions Sud Est, Nipkow Program, Köprüde Buluşmalar ve Antalya Film Forum gibi kurum ve fonlar tarafından desteklenmiştir.

tr_TRTurkish