Bir Günde İnşa Edilen Karton Ev

Teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile birlikte insanoğlu tek katlı evlerden çok katlı gökdelenlere kadar yükseldi. Artık yaşadığımız mekanların formu git gide değişiyor. Tasarımcılar birbirinden farklı malzemelerle zarif ve oldukça kullanışlı yeni yapılar inşaa ediyor. Bu tip yapılara güzel bir örnek de Amsterdam’da faaliyet gösteren Fiction Factory isimli tasarım ekibinden geliyor.

Fiction Factory’nin, karton kutuların yapımında kullanılan oluklu mukavvadan inşaa ettiği Wikkelhouse ismindeki tek katlı ev aynı zamanda tam bir çevre dostu. Yüzde yüz geri dönüştürülebilir malzemeden imal edilen karton evin standart en ufak paket fiyatı ise 25,000 Euro. Evin bulunduğunuz yere nakliyesi, iç tasarımda isteyebileceğiniz malzeme seçimi gibi faktörler bu fiyatı daha da artırabiliyor.

Modular cardboard house sınıfına giren Wikkelhouse, kartondan yapılmasına ramen 100 sene dayanma mukavemetine sahip ve sadece 1 günde inşaa ediliyor. 24 kat oluklu mukavvanın üst üste sarılması ile oluşturulan dış kabuğun her bir modülü 1,2 metre eninde, 5 metre genişliğinde, 3,5 metre yüksekliğinde ve 500 kilogram ağırlığında. Bu modüllerin yan yana getirilerek birbiri ile kombine edilmesi ise evin büyüklüğünün müşterinin ihtiyacına göre ayarlanabilmesine olanak sağlıyor.

Geleneksel yapılara göre “3 kat daha fazla sürdürülebilir” olduğu söylenen Wikkelhouse’un tasarım ve imalat aşamalarının tamamlanması dört yıllık bir çalışma gerektirmiş. Karton türü malzemeler ev yapımı için dayanıksızdır elbette. Ama Wikkelhouse tasarımcıları, onu son derece dayanıklı bir yapıya kavuşturmuş. Karton evin modül modül hazırlanan üretim süreci şöyle işliyor : Dev bir mukavva rulosu üzerine çevre dostu bir yapıştırıcı uygulanıyor. Ardından yapının beşgen şeklini verebilmek için döner bir platformdaki kalıba 24 kat mukavva üst üste sarılıyor. Wikkelhouse’un ana iskeleti bu şekilde oluşturulduktan sonra yapının su geçirmezliğini sağlamak için tüm modül su yalıtım malzemesi ile kaplanıyor. Son olarak da ahşap paneller dış cepheye monte ediliyor ve yapıyı oluşturan 1 adet modül tamamlanmış oluyor.

1,2 metre eninde dilimler şeklinde ortaya çıkan modüller yan yana eklenerek istenildiği kadar büyüklükte bir karton ev inşaa edilebiliyor. Aynı zamanda bu modüler yapının içi müşterinin keyfine ve ihtiyaçlarına göre de dekore edilebiliyor.

Yazlık ev, deniz kenarında bir bungalov, ofis veya bir dağ evi gibi pek çok farklı amaçlar için kullanılabilen Wikkelhouse son zamanlarda epeyce yaygınlaşan Tinyhouse tarzına yepyeni bir yorum getiriyor. Minimalist ve şık tasarımıyla ilgi çeken mukavva evin, geleceğin trendlerinden olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

tr_TRTurkish