Bir Futbol Takımını İyilik Hareketine Dönüştüren Çocuklar

FC Strikers takımı oyuncuları ekipmanı olmayan oyuncular için para topluyor.

Çocukların çoğu yeni yıl yaklaşırken kendilerine alınacak hediyelerin hayallerini kurar ama Maryland’deki Laurel Futbol Takımı’nın parçası olan 13 yaş altı futbol takımı FC Strikers, bunu tersine çevirmek için harekete geçti. Hem de tüm yıl sürecek bir projeyle.

Özellikle yılın bu zamanında aileler ve öğretmenlerin çocuklara anlatmak istediği bir şey vardır: “Vermek almaktan daha iyidir.”

Her şey, Luca Utterwulghe’nin annesine 150 dolarlık bir futbol ayakkabısı almak için Eylül ayında sorduğu soruyla başladı.

Anne Gillian Huebner, 20 yıldır çocuk hakları ve çocukların korunması konularında uluslararası organizasyonlarda çalışan biri. Huebner, FC Strikers takımdaki çocuklara çok fazla çocuğun bu güzel oyunu kirli alanlarda ve çıplak ayakla oynadığını anlattı.

Huebner’in pahalı futbol ekipmanları ve bunlara sahip olamayan çocuklar hakkında yaptığı konuşmadan sonra, FC Strikers takımı dünyadaki sokak futbolu ile ilgili “Paleda” adlı bir belgesel filmi izlemek üzere toplandı.

Film, takımdaki çocuklar üzerinde büyük bir etki yarattı. İlk olarak Luca, filmdeki oyuncuların gerçekten çok iyi oynadığını fark etti.

Takım arkadaşı Alex Gent’in dikkatini çekense farklı ülkelerden oyuncuların kendileri gibi güzel evlerde yaşamadığıydı. Donavan Cox da, oyuncuların “oynamak için pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymadan” futbolu çok sevdiğini gördü.

FC Strikers oyuncularının ve ailelerinin aklına bir düşünce geldi. Eğer çocuklar, daha az şanslı futbolcular için para toplamaya çalışırlarsa?

Ve düşünceyi eyleme dönüştürüp, projeye “Soccer Challenge” adını verdiler. Takımdaki her oyuncu, futbol ekipmanlarının pahalı olanları için – örneğin 150 dolarlık kapalı alan futbol ayakkabısı gibi- para toplamayı deneyebilirdi.

Toplanan para, Ürdün’deki mültecilere futbol topları ve diğer ekipmanları almak için uluslararası bir organizasyona gönderilebilirdi.

FC Strikers takımı Soocer Challenge’ın kurulmasından sonra kale önündeki boş topa gider gibi mücadelesinin peşinden gitti. Luca ve Donavan mahalledeki yeni yıl ağacının ışıklarında sıcak çikolata satarak 200 dolar topladı. Takımın bir diğer oyuncusu Williem Giebel, Cam Newton tişörtlerini ve legolarını eBay’de sattı. Alex ve Donovan ise kar küreyerek para kazanmayı planlıyor. (Eğer tabiat ana onlarla işbirliği yaparsa).

Strikers Futbol Takımı, Soccer Challenge için iyi çalışmalarına bir limit koymadı.

Takımın on üyesi ve birkaç aile Washington’da yıllık Trot for Hunger projesinde koştular. Ekip, fakir ve evsiz insanlara yardım eden lokal bir organizasyon olan So Other Might Eat için 2.800 dolar kazandı.

Para kazandıkları tüm çalışmalar beklenmedik faydalar da sağladı. Luca’nın söylediği bir cümlede olduğu gibi; “Pahalı şeyleri almadan önce iki kere düşünmeyi öğreniyorsun”.

Tüm spor dalları ve hatta çocuk sporları hangi takımın kazanacağı ya da 1.’nin kim olacağıyla ilgilidir.

Bir futbol takımını daha az şansı olanlar için yardım toplayan bir hale dönüştürmeyi başaran böyle bir çocuk ekibi ve onların ailelerini görmek çok güzel. Futbolun hasret kaldığımız iyi yönlerini bu kez de bize bu çocuklar hatırlattı. Ve onlar vermenin almaktan çok daha iyi olduğunu öğrenerek yaptılar bunu.

What's your reaction?

tr_TRTurkish