Bir Anne Nasıl Girişimci Oldu?

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde kabul oranları, geçen yıl yayınlanan bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde artış göstermektedir. Bu artış oranlarının nedenleri ve etkileri henüz tespit edilememiştir. Ama bir şey çok açık: Yenidoğan ünitelerine daha fazla kabul, bebekler ailelerinden uzakta hastanede daha fazla zaman geçirecek demektir. Bu ayrılık aile ve bebekler için inanılmaz derecede zor olabiliyor.

Yamile Jackson, 2001 yılında oğlu Zachary’yi zamanından 12 hafta önce dünyaya getirdiğinde bu sorunla karşı karşıya geldi. Zachary doğumda sadece 900 gram ağırlığındaydı ve beş ay boyunca YDBÜ’nde yaşamak zorundaydı. Bu zaman zarfında Yamile, Yamile gün boyunca oğlu ile vakit geçirmek başardı, ancak her gece onu hastanede bırakıp gitmek zorunda kalarak.

Yamile bu durumu şu cümlelerle ifade ediyor “ Yeni doğan bebeğiniz olmadan hastaneyi terk etmeniz çok zor. Ona dokunmadan yaşamayı hayal bile edemiyordum.”

Ayrılık Zachary için de kötü olmalı diye düşündü ve bu durumu kolaylaştırmanın bir yolu olup olamayacağını merak etmeye başladı. Ergonomi mühendisliği üzerine master derecesi olan Yamile bu yüzden, o yakınında olmadığında bile Zachary’nin annesinin dokunuşunu hissedebilmesi için içi dolu bahçe eldivenine benzer Zaky adını verdiği prototipi yaptı.  Zaky’nin üzerine kokusunu absorbe ederek gün boyunca annesini yanındaymış gibi hissetmesi için eldiveni tasarladı ve her gece eve gitmeden önce Zachary’yi buna yerleştirdi.

Sıcaklığını, kokusunu ve annesinin kollarının şeklini taklit eden eldivenin Zachary’ye güven hissi vereceğini umuyordu. Ve o haklıydı. YYBÜ’ndeki hemşireler, Zackary’nin annesinin yarattığı konforda gibi göründüğünü fark etti ve birkaç hafta sonra Zachary taburcu edildi. Hemşirelerden biri Yamile ünitede kalan bebekler için eldiven yapıp yapamayacağını sordu.

15 yıl sonra, Yamile ve onun şirketi Nurtured by Desing girişimcilik ve tasarım ödülleri kazandı ve kucakta tutulamadığı dönemde bebekleri için konforlu Zaky’ler üretmeye devam ettiler. Zacky ürünü bugün, yoğun bakım ünitelerinde, çocuk yuvalarında ve evlerde prematüre ve gelişimini tamamlamış bebeklerde kullanılıyor. Ürün konfordan daha fazlasını sağlıyor; özellikle prematüre bebekler için ciddi klinik fayda yaratıyor.

Prematüre doğan bebekler, prematüre ailelerinin de çok iyi bildiği gibi As ve Bs – apne ve bradikardi- ye daha yatkındır. As ve Bs çok tehlikeli olabilir ve bebeklerin uyumasını, gelişmesini engelleyebilir.

Konforun yanı sıra Zaky’lerin ağırlığı ve yapısı, ürünün bebeklerin gelişimsel vücut pozisyonu desteklemek için kullanılabilmesini sağlar.

Newborn and Infant Nursing Review’de geçen yıl yayınlanan bir makalede, anne kokulu Zaky’lerin bebeklerin nefeslerini düzenlemelerine önemli ölçüde yardımcı olduğu ve böylece apne atakları yaşama olasılıklarının azaldığı iddia edildi.

Bir annenin kendi deneyimlerinin sonucu olan bu basit kreasyon, yenidoğan ünitesindeki bebeklerin bakımını değiştirecek ve annelerin en iyisini bildiğinin kanıtı.

tr_TRTurkish