Bir Ağacın Sinir Sistemine Yolculuk “Treehugger”

Eğer bir ağacın yaşamını tecrübe etmek gibi bir hayaliniz vardıysa, bunu gerçekleştirmeniz mümkün görünüyor.

Sanal gerçeklik, veri görselleştirme ve enstalasyon sanatının bir bileşimi olan Wahoma, katılımcıları 3,500 yıllık kırmızı ağacın sinir sisteminde bir yolculuğuna çıkarıyor.

Aralık ayında Londra’daki Southbank Center’da gerçekleşen Treehugger adlı sergi, yaratıcı direktörlüğünü Ersinhan Ersin’in üstlendiği Londra merkezli Marshmallow Laser Feast adlı stüdyo tarafından yaratıldı.

Katılımcılar, ortasında kumaş kaplı bir sütunun olduğu stüdyoda geçirdikleri zaman zarfında, çok ilginç bir maceranın parçası oldular. HTC Vive VR kulaklık setlerini taktıkları anda sütun canlanarak bir kırmızı sekoya ağacı haline geldi. Sanal ağaç, katılımcılar için, bir sekoya’nın algılanamayan mikro-ekosisteminin karmaşık ağlarını renklendirerek görselleştirdi. Ağaçla fiziksel olarak etkileşime girdiğinde ziyaretçiler lenfatik sistemin bir parçası haline geldi. Daha sonra molekül boyutunda küçüldüler ve kırmızı ağacın en yüksek dallarından düşen su damlacıkları oldular.

Experience the Life of a Redwood

Stüdyonun ayrıca, In the Eyes of the Animal adını verdiği diğer projesinde, katılımcılar, orada yaşayan hayvanların gözünden habitatları keşfetmelerine izin veren VR deneyimi yaşatıyor.

Hem Treehugger hem de The Animal of Eyes of the Animals, insanlara doğal dünyayı keşfetme olanağı tanıyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish