Bir Ağacın Etrafına İnşa Edilen Tren İstasyonu

Özgünlüğünü korumak konusunda hassas olan Japonya, aynı zamanda yenilikçi fikirleri ile de tanınır. Osaka’daki Kayashima İstasyonunun durumu bu sebeple bir istisna olarak görülemez ve yerel mühendislerin doğayı korumak için bulduğu ustaca bir yoldur.

Kayashima İstasyonunda, istasyonun ortasından doğruca çatıdan dev ağaç yükseliyor. Korumaya alınana kâfur ağacının 700 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Kayashima İstasyonu, ağacın hemen yanında inşa edildiği 1910’dan beri işlev görüyor.

Daha sonra, 1972’de şehir nüfusu önemli ölçüde arttığında, yetkililer istasyonu genişletmek için ağacı kesmeye karar verdiler. Ağaç orada çok uzun bir süredir ayakta duruyordu sonunda ilahi bir sembol olarak kabul edildi.

Yerel halk hükümeti kararından dolayı protesto etti. İnsanlar ağacı kesmenin lanet getireceğine inandılar. Bu batıl inanç sonunda yetkililerin ikna olmasını sağladı. Bu nedenle 1980’de tamamlanan istasyona üstünde açıklık olan bir çatı yapıldı ve sonunda insanların kutsal saydığı bu ağacı ziyaret edebilecekleri bir istasyon ortaya çıktı.

Fotoğraflar: Kosaku Mimura/Nikkei, Studio Ohana, via spoon-tamago.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish