Billie Holiday’in Yaşamıyla İlgili Biyografik Dramadan Fragman Geldi

Caz sahnesinin en önemli şarkıcılarından Billie Holiday’in hayatıyla ilgili yeni biyografik dramanın ilk fragmanı yayımlandı.

“United States vs Billie Holiday” isimli yapım, Lee Daniels tarafından yönetiliyor ve başroldeki, Holiday’i canlandıran Grammy adayı şarkıcı Andra Day’in yanı sıra diğer oyuncular arasında Natasha Lyonne, Garrett Hedlund, ve Trevante Rhodes yer alıyor.

Çekimleri 2019 sonbaharında Montreal’de gerçekleştirilen yapım, Holiday’in 1939 gibi erken bir tarihte FBI’ın hedefine girdiği ve 1947’de kariyerini neredeyse altüst eden çok önemli bir davayla sonuçlanan trajik hayatının bu fırtınalı dönemini yansıtıyor.

Alkol ve uyuşturucuyla ıstırap içeren ilişkisi ve aynı zamanda Amerika’nın güneyinde meydana gelen ırkçılık ve vahşeti konu alan bir protesto şarkısı olan “Strange Fruit” ile yetkililerin öfkesini kışkırtıyor.

Fragmanın sonunda Holiday’in şu sözleri yankılanıyor, “O şarkıyı söylemeyi bırakacağımı mı düşünüyorsun? Torunlarınız “Strange Fruit” şarkısını söyleyecek.”

Yönetmen Daniels bir basın açıklamasında şunları söylüyor, “İster Billie Holiday’in hikayesi ve mirası için yeni olun, ister söylediği her notayı bilin, bu karmaşık kadını kutlamamızın, 80 yıl önce olduğu gibi bugün de sanatı yankılanan büyük bir müzik efsanesine ve sivil haklar aktivistine adalet sağladığını umuyorum.”

26 Şubat’ta yayın platformu Hulu’da gösterime girecek “United States vs Billie Holiday”, 12 Mart’ta İngiltere sinemalarında yayınlanacak.

What's your reaction?

tr_TRTurkish