Bilim insanlarından böceklerle ilgili önemli uyarı

Bilim insanları uyarıyor: Yeryüzündeki yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan 1 milyon hayvan ve bitki türünün yarısı böceklerdir ve yok olmaları insanlık için felaket olabilir.

Finlandiya Doğal Tarih Müzesi biyologlarından ve Pazartesi günü yayınlanan bir inceleme çalışmasının baş yazarı olan Pedro Cardoso, “Böcek varlığının yok olma krizi derin endişe veriyor,” dedi.

“Yine de, bildiğimiz şey buzdağının sadece görünen kısmıdır.”

Uçan, sürünen, oyan, zıplayan ve su üzerinde yürüyen böceklerin ortadan kalkması, kitlesel yok olma olayının bir parçası ve son yarım milyar yıl içinde altıncısı gerçekleşiyor. Sonuncusu, 66 milyon yıl önce, dinozorların ve diğer birçok yaşam formunu yok olduğu zamandı.

Bu kez suç bizde.

Cardoso, AFP’ye verdiği demeçte, “İnsan faaliyeti neredeyse tüm böcek popülasyonundaki düşüş ve yok olmalardan sorumludur,” dedi.

Ana itici güçler azalan ve bozulmuş habitatlar, ardından kirleticiler – özellikle böcek öldürücüler – ve istilacı türler.

Aşırı sömürü – 2.000’den fazla böcek türü insan beslenmesinin bir parçasıdır – ve iklim değişikliği de zarar vermekte.

Kelebeklerin, böceklerin, karıncaların, arıların, yaban arılarının, sineklerin, cırcır böceklerinin ve yusufçukların sayısının düşüşünde kendi ölümlerinin çok ötesinde sonuçları vardır.

“Böcek yokoluşuyla türlerden çok daha fazlasını kaybediyoruz.”

Tozlaşma, besin döngüsü ve haşere kontrolü de dahil olmak üzere birçok böcek türü vazgeçilmez hizmet sağlayıcılarıdır.

IPBES olarak bilinen BM biyolojik çeşitlilik bilim paneline göre, böcek tozlaşması gerektiren ürünlerin ekonomik değeri küresel olarak yılda en az 235-577 milyar ABD doları arasında.

Birçok hayvanın hayatta kalması böcek varlığına bağlıdır. Örneğin Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kuş sayılarındaki keskin bir düşüş, böcek ilacı kullanımıyla azaltılan böcek popülasyonlarının çöküşüyle ​​bağlantılıdır.

Bilim isanları böcek türlerinin sayısını yaklaşık 5.5 milyon olarak tahmin ediyorlar. Bunların sadece beşte biri tanımlanmış ve adlandırılmıştır. Endüstriyel çağın başlamasından beri tüm böcek türlerinin yüzde beş ila 10’u öldü.

Çeyrek yüzyıl önce koruma alanındaki bilim insanları doğanın çöküşü hakkında “İnsanlığa Uyarı” yayınladılar. 2017 yılında, 15.000 bilim insanı tarafından imzalanan ikinci bir uyarı yayınladılar.

sciencealert.com

tr_TRTurkish