Bilim insanları şimdiye kadar yaşamış en tuhaf dinozor buldu

Bulunan dinozor, penguen, kuğu ve ördek karışımı bir canlı. Bir ördeğin gagasına, bir kuğunun boynuna ve bir penguenin yürüyüşüne sahip.

Tuhaf görünüyor eve ama merak etmeyin paleontologlar da bizim gibi şaşkın.

Nature dergisinde bu hafta yayınlanan bir araştırma projesi, tuhaf halszkaraptor ile ilgili aydınlatıcı bilgiler veriyor.

Avrupa Sinkrotron Radyasyon Tesisi’nden bir paleontolog olan Vincent Fernandez  (aynı zamanda çalışmanın ortak yazarı) The Guardian’a verdiği demeçte, “Bununla ilgili olan en özel şey tuhaf görünüşü. Şimdiye kadar bildiğimiz diğer dinozorlara hiç benzemiyor,” diyor.

Bir kuş gibi görünse de, halszkaraptor bir kuş türü olarak kabul edilmiyor. O, Cretaceous Dönemi’nin vahşi velociraptoruna yakın bir kuzen. Ayrıca kesinlikle dinozorlara ait jilet kadar keskin tırnaklar ve krokodil dişler gibi birkaç özelliği var. Ancak bu dinozorun kuşlara has uzuvları da çok fazla.

Araştırmacılar, bu yeni türün suda da karada olduğu gibi rahatça yaşayabildiğini söylüyor.

Yardımcı yazarlardan Andre Cau bu durumu, “Spinosaurlar gibi bazı dinozorların, fırsatçı balık yiyenler olduğu öne sürülüyordu, ancak bu kuşlara benzer uzun boyunlu ve suda yaşam tarzına sahip ilk dinozor. Suda manevra yapabilmesi için kollarını kullanması kuş olmayan dinozorlar için yeni bir şey,” diye açıklıyor.

Yeni türün paleontologlar tarafından keşfedilmesi de ilginç. Fosili önce kaçak avcılar Gobi Çölü’nde taş üzerine gömülü halde buldular. (Bilindiği üzere burada eskiden akarsular vardı.)

Fossilized remains of a halszkaraptor embedded in stone

Paul Tafforeau/The European Synchrotron)

Fosil daha sonra, François Escuillié adlı bir fosil satıcısı tarafından satın alındı ve Moğolistan’a gönderildi. Geçen yıl ortaya çıkana kadar da özel koleksiyonlarda gezindi.

Bilim insanlarının artık sinkrotronu ateşleme şansı bulması sayesinde yaratığın kalıntılarını hâlâ üzerinde barındıran taşı derinlemesine inceleyebildiler. Yaratığın iskeletini sanal olarak yeniden yapılandıracak kadar detaylı, yüksek çözünürlüklü bir tarama yapmayı başardılar. Ama daha bu dinozordan öğrenecek çok şey var ve araştırmalar sürüyor.

kapak görseli: Bilim insanlarının taraması sonucu ortaya çıkan görsel (Fotoğraf: Lukas Panzarin ve Andrea Cau / Avrupa Sinkrotronu)

mnn.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish