Bilim insanları Mars kolonisi için mükemmel bir yer bulduklarını söylüyorlar

Mars yerleşimcilerinin karşılaşacağı en önemli zorluklardan biri, maruz kalacakları ölümcül kozmik radyasyondan başkası değil.

Ancak Washington Bilim Akademisi’nden bir bilim insanının, ekibinin Kızıl Gezegende nasıl güvende tutulacağı konusunda bir fikri var: Kozmik ışınlardan kaçınmak için, lav tüpleri adı verilen yeraltı mağaralarının içine yerleşim kurmak.

Araştırmacıların Rüya Mahallesi: Live Science’a göre, radyasyon seviyelerinin Mars’taki diğer yerlerden daha düşük olduğu, Hellas Planitia adlı derin bir etki havzası.

NASA’nın Mars Keşif Yörüngesi tarafından çekilen görüntülere dayanan lav tüpleri gibi görünen üç yapıyı belirledikten sonra, ekip üç ABD eyaletinde lav tüpleri üzerindeki radyasyon kalkanı hipotezini test etti. Washington Bilim Akademisi Dergisi tarafından kabul edilen araştırmalarına göre, tüpler Dünya yüzeyine ulaşan güneş radyasyonunun yüzde 82 kadarını tıkadı.

Bu, uzmanların ilk kez yeni bir dünya kurmak için lav tüplerini kullanma önerisi değil. Örneğin, Japonya’nın uzay ajansı 2017’de bir Ay yerleşimi için aynı öneriye sahipti. Ancak fikrin popülaritesine rağmen, Live Science riske atılacak yerleşimcilerin olacağını bildiriyor.

futurism.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish