Bilim İnsanları Köpeğinizin İyi Yaşlanmasına Yardımcı Olacak Önemli Bir Bilgiye Ulaştı

Yeni ve büyük bir çalışma evcil köpeklerin sürüyle birlikte koşmasına izin vermenin, yaşamları boyunca sağlıklı kalmanın anahtarı olabileceğini ortaya koyuyor; bu alışkanlık köpek yaşamının incelenen diğer yönlerinden beş kat daha fazla fayda sağlıyor.

Çalışma bugüne kadar bu konularda yapılanların en büyüğü; ABD’deki birçok kurumdan insanlardan oluşan bir ekip köpekler için neyin iyi neyin kötü olduğuna dair bir resim oluşturmak amacıyla farklı cins ve karışımlardan 21.410 köpekle ilgili verileri kullandı.

Araştırmacılar yaş ve kilo gibi faktörleri kontrol ettikten sonra insanlarla olduğu kadar köpeklerle de sosyal arkadaşlığın, hayvanların sağlığındaki büyük olumlu etkiyle ilişkili olduğunu buldu.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden biyolog Bri McCoy, “Bu, insanlar da dahil olmak üzere birçok sosyal hayvan gibi, daha fazla sosyal arkadaşa sahip olmanın köpeğin sağlığı için gerçekten önemli olabileceğini gösteriyor” diyor.

Karşılaştırıldığında araştırmacıların finansal ve hane halkı sıkıntıları (gelir seviyeleri de dahil olmak üzere) olarak tanımladıkları şey, köpeklerde daha kötü sağlık ve az hareketlilikle bağlantılıydı, ancak bulguların hiçbiri sosyalleşmede olduğu kadar büyük etkiye sahip değildi.

Ekip ayrıca bir evde daha fazla çocuğun bulunmasının evcil köpeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etki yaptığını da tespit etti; bunun nedeni belki de çocuklara bakmak için daha fazla zaman harcanmasının hayvan arkadaşlarıyla daha az zaman geçirme anlamına gelmesidir.

Ayrıca, daha yüksek gelirli hanelerdeki köpeklere daha fazla hastalık teşhisi konma ihtimali daha yüksekti. Bu şaşırtıcı görünebilir, ancak araştırmacılar bunun muhtemelen etrafta ne kadar çok para varsa, tıbbi bakıma erişimin o kadar iyi olması ve hastalıkların teşhis edilmesine olanak sağlaması nedeniyle olduğunu söylüyor.

Bu analizin köpek sahiplerinin ifadelerine dayandığını unutmamak gerekir, dolayısıyla bazı yanlışlıklar ve önyargılar olması beklenebilir. Veriler yalnızca iki faktör arasındaki ilişkiyi gösterecek kadar kesindir; bir faktörün (sosyal arkadaşlık gibi) diğerini (sağlık gibi) doğrudan etkilediğini göstermez. Yine de evcil köpeklerin refahı için istikrarlı bir evin ve sosyal bir yaşam tarzının önemini belirtmek için yeterli bilgi içeriyor.

Araştırmanın dayandığı anket, diyet ve aktivite de dahil olmak üzere her türlü faktörü kapsıyordu, ancak sosyalleşme, sağlığı iyileştirmede açık ara kazanandı. Ekip daha sonra biyolojik düzeyde bu bağlantıyı ne tür mekanizmaların desteklediğini bulmayı hedefliyor.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden psikolog Noah Snyder-Mackler, “Gelecekteki araştırmalarda, eşlik eden köpeğin sağlık ve zayıflığına ilişkin daha doğru ölçümler oluşturmak için elektronik veteriner tıbbi kayıtlarına, moleküler ve immünolojik ölçümlere ve evde yapılan fiziksel testlere bakacağız” diyor.

Araştırma Evolution, Medicine & Public Health‘de yayınlandı.

GÖRSEL: (GlobalP/iStock/Getty Images Plus)

KAYNAK

tr_TRTurkish