Bilim insanları kedinizi mutlu ve sağlıklı tutmak için 4 ipucu paylaştı

2030’a kadar dünya nüfusunun yüzde 60’ı şehirlerde yaşayacak ve bunun üçte biri, şehirleri en az yarım milyon diğer insanla paylaşacak. Giderek daha fazla insanın yoğun kentsel ortamlarda yaşaması gelecekte evcil hayvanlar için ne anlama geliyor peki?

Yüksek evcil yaşam çoğu evcil hayvan için ideal olmayabilir, çünkü açık havaya erişim zor olabilir ve kapalı alanlar onları sınırlayabilir. Özellikle kediler için, iç mekan yaşam tarzına yönelik bir eğilim, normal şekilde davranmalarını kısıtlayabilir.

Peki sahipler, evcil kedilerin kapalı alanda gelişmesini nasıl sağlayabilir?

İşte daha mutlu kediler için 4 ipucu.

Doğru Kediyi Seçmek

Bazı kedilerin ev kedisi olmak için diğerlerinden daha uygun olduğunu biliyoruz, ancak genellemememeye dikkat etmeliyiz. Tüm kedilerin bireysel ihtiyaçları, kişilikleri ve tercihleri ​​vardır.

Ev kedileri obeziteye eğilimlidir ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak genel olarak aktif değildir. Kediler için güvenli bir açık alan sağlamak onların refahı için yararlı olabilir.

Yüksek enerjili ve hiperaktif, çok az iç mekan deneyimi olan kurtarılmış kediler, insanlara karşı çok dostça olmayanlar, tamamen iç mekanlarda sürecek bir yaşam için iyi bir seçenek olmayabilirler.

Yaşlı kedilerin daha iyi bir seçim olabileceği düşünülür, çünkü daha yerleşiktirler ve daha önce kapalı yaşam tecrübesi olan kediler de yeni bir kapalı eve daha kolay uyum sağlayabilirler.

Kişisel Alan

Kedilere tırmanmaları için yüksek alanlar verebilirsiniz. Bunu yapmak için, bir “kedi ağacı” kullanabilirsiniz, ancak erişilebilir bir raf veya bir gardırobun üstü de işe yarayabilir. Kedilerin de saklanmak için sessiz odalara ve alanlara erişmesi gerekir, böylece kendilerini stresli buldukları durumlardan çıkarabilirler.

Yine de dikkatli olun – kediniz zamanının çoğunu saklanarak geçirirse, eviniz sandığınızdan daha az kedi dostu olabilir.

Yırtıcı Davranış

Peki avlanma ihtiyaçları ne olacak? Bu davranışa izin vermek hayati önem taşır ve bu, yiyecekleri bulmanın yanı sıra onu bulup yiyebilmelerini de içerir.

Yiyecek aramak genellikle kedilerde kısa aktivite patlamaları ve uzun bekleme süreleri içerirken, beslenme kısmı da karmaşıktır, çünkü kedi en iyi nasıl ve nerede yemek yiyeceğine karar verir.

Bunu yeniden oluşturmak için, zemine yiyecek dağıtabilir veya bulmaca besleyicilerinde gizleyebilirsiniz. Kedinizi nerede beslediğinizi bile değiştirebilir ve onu nesneleri keşfetmeye teşvik edebilirsiniz. Bir kedinin daha fazla hareket etmesini ve düzenli miktarda yiyecek yemesini sağlamak, obezite riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tuvalet İhtiyacı

Kedinizin tuvalete rahatça gidebildiğinden emin olun. Düzenli olarak değiştirilen kokusuz çöpler kullanın ve tuvaleti yiyecek ve sularından uzak, gizli bir yere koyun.

Kediniz tuvaletini uygunsuz bir yere yapıyorsa, tuvalet düzenlemelerinden memnun olmayabilirler veya bir veteriner tarafından kontrol edilmeleri gerekebilir.

Kediler de karmaşıktır ve her bireyin kendine özgü ihtiyaçları vardır. Kapalı bir kedinizin olup olmadığına karar vermeden önce, bunun kedinin de vereceği bir karar olduğunu asla unutmayın.

sciencealert.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish