Bilim İnsanları Bir Jurassic Solucan Fosiline Alice Cooper Adını Verdi

Yeni keşfedilen bir Jurassic solucan türü fosiline shock-rock efsanesi Alice Cooper’ın adı verildi.

Bilim insanları, Danimarka’nın Bornholm adasında amatör jeolog Mette Hoftstedt tarafından keşfedilen 190 milyon yıllık deniz solucanı fosiline “Serpula alicecooperi” adını verdi.

Daha sonra Danimarka Doğa Tarihi Müzesi’nden Arden Basforth, Prag Doğa Tarihi Müzesi’nden Tomas Koči ve Danimarka’daki Geomuseum Faxe’den Jesper Milàn ve Sten Lennart Jakobsen tarafından incelendi. Erken Jura dönemine ait olan fosilin türü, dokunaçlardan oluşan bir tacı ve yırtıcılardan kaçınmak için saklanabileceği koruyucu tüp benzeri bir kabuğu olan bir deniz solucanı olarak tanımlanıyor.

Jesper Milàn [Louder aracılığıyla], “Fosili incelediğimizde, karşımızdakinin yeni ve bilinmeyen bir serpulid solucan türü olduğu hemen anlaşıldı” diyor.

İsimlendirmeyle ilgili olarak şunları ekliyor: “Hem bir paleontolog hem de metal ve rock müziğin büyük bir hayranı olarak, her zaman bir fosile isminin verilmesini hak eden biri varsa, bunun son yarım yüzyılda müzik sahnesi üzerindeki muazzam etkisi nedeniyle Alice olması gerektiğini düşündüm ve araştırmamın çoğunda müziği arka planda sıkıca çalıyordu.”

Milàn’ın tahminine göre, “Serpulid solucanlar ilk evrimleştiklerinde kendi yaşam tarzlarında öncüydüler” ve “bugün hala buradalar.” Aynı şekilde, “Alice de altmışlı yılların sonlarında ortaya çıktığında şok rock sahnesinin öncülerinden biriydi ve bugün de hala ortalıkta dolaşıyor.” Bu da Alice Cooper’ı, Black Sabbath’tan Tony Iommi, Gojira ve The Ocean gibi kendi adlarını taşıyan fosillere sahip diğer rock ve metal gruplarına katarak uygun bir seçim haline getiriyor.

Bu arada Cooper Ağustos ayında Rob Zombie ile birlikte Ministry ve Filter’ın da desteklediği bir turneye çıkacak.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

consequence.net

tr_TRTurkish