Berat: 1000 Pencereli Şehirde Muhteşem Manzaranın Keyfini Çıkarın

Tarih meraklısıysanız, Arnavutluk’un güney-orta kesiminde yer alan Berat kentini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çok sayıda pencereden oluşan benzersiz mimarisi nedeniyle “1000 pencereli şehir” olarak anılan Berat, yüzyıllardır farklı kültürel ve dini gruplardan insanların barış içinde bir arada yaşadığı bir yer oldu. Berat’ta dolaştığınızda Bizans fresklerini, Osmanlı’dan kalma camileri ve hala hayatla dolu antik Berat Kalesi’ni görebilirsiniz.

Berat, Tomorr Dağları’nın eteklerine kurulmuş, görsel olarak çok etkileyici bir şehir. Şehirde çok sayıda dolambaçlı taş bulunur. Bu patikalarda yürürken görkemli dağları, gösterişli Osmanlı ve Bizans mimarisini ve görkemli Osum Nehri’ni görebileceğiniz muhteşem noktalar vardır.

Arnavutluk’un en popüler turistik yerlerinden biri, Berat’a bakan 13. yüzyıldan kalma bir kale olan Berat Kalesi’dir. Berat Kalesi’nin sur duvarlarından görülen manzara nefes kesicidir. Tarihsel olarak Hıristiyanlar tarafından işgal edilen Berat Kalesi, Bizans freskleri ve kiliseleriyle çevrilidir. Berat Kalesi’nin çevresi Kale Mahallesi olarak bilinir, çünkü Berat’ın pek çok mevcut sakini hâlâ kalenin gölgesinde yaşıyor. Berat Kalesi’nin taş koridorlarını keşfederken aşağıdaki sokaklarda halkın konuşup güldüğünü duyabilirsiniz.

Berat, Arnavutluk – 18 Kasım 2022: Arnavutluk’un UNESCO şehri Berat’taki Etnografya müzesinde iç mekanlar ve sergilenen eserler. Fotoğraf: depositphotos.com

Berat Etnografya Müzesi’nde Berat’ın kültürel mirasına özgü 1.300’ün üzerinde obje yer alır. Birinci katta giyim eşyaları, gümüş ve bronz aksesuarlar ve altın desenli tekstil ürünleri bulunur. Müzenin geri kalan kısmında Berat’ın göz alıcı beyaz evlerine özgü odaların tarihi canlandırmaları sergileniyor. Müzede zeytinyağı üretilen bir sundurma, giysi üretilen bir tezgah, ziyaretçilerin karşılandığı bir misafir odası ve ailelerin toplandığı çardak olarak bilinen bir açık hava alanı var.

Etnoğrafya Müzesi’nden Berat sokaklar. 18 Kasım 2022. Fotoğraf: depositphotos.com

Mangalem Osmanlı mimarisine ev sahipliği yapar. 1820 yıllarında inşa edilen Bekârlar Camisi’nin içi rengarenk tablolarla süslenmiştir. Bekarlar Camii, ince minaresiyle dikkat çeker.

Berat’a yapılan bir gezi geleneksel Arnavut akşam yürüyüşü olan xhiro’ya katılmadan tamamlanmış sayılmaz. Xhiro, yerel halkın sokaklarda dolaştığı, sohbet ettiği, tatlı ve kahvenin tadını çıkardığı bir gelenektir. Berat’ın dost canlısı, canlı kültürünün tadını çıkarmak için ideal bir fırsattır. Hangi sokakları keşfetmeyi seçerseniz seçin, birkaç yüzyıla yayılan sayısız unutulmaz manzarayla karşılaşacağınız garantidir.

depositphotos.com

KAPAK GÖRSELİ: depositphotos.com

unusualplaces.org

What's your reaction?

tr_TRTurkish