Beklenen Dahakara Albümü “Hell is in Hello” Yayında

Dahakara’nın alternative rock, industrial rock, synthpop gibi farklı türleri cesur hikayelerle bütünleştirdiği yeni albümü “Hell is in Hello” dijital platformlarda yayında.

Vokal ve synthesizerda Özüm Özgülgen, gitarda Mert Yıldız’dan meydana gelen grup, 2019’da yayınlanan “Happiness Forgets” (R/Act, Sony Music Türkiye) albümünün ardından, farklı ve yeni keşiflerle dolu bir başka albümle geri dönüyor.

Soundu ve lirik konsepti ile 90’lara ithaf niteliği de taşıyan 8 şarkılık albümün açılış şarkısı “Fix This”, aynı zamanda albümden yayınlanmış ilk tekli. Karanlık groove’ları, r&b/soul ilhamlı vokaller ve alternatif hiphop beatleriyle birleştiren, dönemin En Vouge, Body Count gibi gruplarından ilham alınarak kaydedilen şarkı, geri vokallerde Demet Tuğcu Pala ve İstanbul Devlet Senfoni korosundan Zeynep Yılmaz ile hayat buluyor.

Albümün ilk klip şarkısı “Love the Witches”, ilhamını “Malleus Maleficarum” ve feminist felsefenin ilk örneklerinden kabul edilen “A Vindication of the Rights of Woman” adlı eserlerden alan bir dark pop parçası.

İkinci klip şarkısı “Aileen”, erkek egemen toplumun kadını, suçluyu ve seks isçilerini konumlandırdığı yeri Amerikalı seri katil Aileen Wuornos’un hikayesi üzerinden anlatıyor. Vokallerde gruba İstanbul darkwave sahnesinden Bewitched As Dark eşlik ediyor.

2015 yılında ilk albümü “Relativist” ile adından söz ettirmeye başlayan Dahakara, 2018 tarihli “Other Rooms” ve hemen ertesi yıl yayımlanan “Happiness Forgets” albümleriyle elektronik, endüstriyel ve ambiyans kulvarında nefis örneklere imza atmıştı.

Grup yeni albümü şu sözlerle tanımlıyor, “Hell is in Hello”; gerçeğin, sabitliğin sıkıcılığı yerine, yeniyi ve çeşitliliği yücelten, farklı keşiflerden cesaret alıp hayal kurmaktan korkmayan bir albüm.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish