Bechdel Testini Geçen 10 İkonik Film

Filmlerde kadın temsilini ölçmenin altın standardı olan Bechdel testi yalnızca üç basit soru soruyor.

Sinema dünyası son birkaç on yıldır filmlerde temsil ve eşitlik yönünde ölçülebilir ilerlemeler kaydetti ancak buna rağmen kadınlar hem kamera arkasında hem de kamera önünde hâlâ geride kalıyor.

Geena Davis Enstitüsü’nün 2017’de yaptığı bir araştırma, yalnızca en çok hasılat yapan aile filmlerine bakıldığında ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 51’ini kadınlar oluşturmasına rağmen erkek başrol sayısının kadın başrollerden daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Sadece bu da değil, aksiyon filmlerinin yüzde 10’undan daha azında kadın başroller var. Macera ve komedi filmleri de aynı durumda: Yalnızca yüzde 23,6 ve 28,7’sinde kadın kahramanlar yer alıyor.

Test, 1985 yılında bağımsız karikatürist Alison Bechdel tarafından yaratıldığından bu yana medyada cinsiyet eşitliğini ölçmede altın standart haline geldi. Basitçe söylemek gerekirse Bechdel testi yalnızca üç basit soruyu sorar: Bir filmde en az iki isimlendirilmiş kadın karakter var mı? Birbirleriyle konuşmaya devam ediyorlar mı? Ve en önemlisi bir erkekten başka bir şeyden mi bahsediyorlar?

Bunların hepsi yeterince makul görünse de gerçek şu ki filmlerin yalnızca yüzde 57’si testi geçiyor; hatta Oppenheimer ve Killers Of The Flower Moon gibi son zamanların hit filmleri bile yetersiz kalıyor. Neyse ki spor komedilerinden bilimkurgu destanlarına kadar standartlara uyan çok sayıda klasik var. Aşağıda Bechdel testini geçen 10 ikonik film yer alıyor.

  1. Alien (1979)
  2. Matilda (1996)
  3. The Silence Of The Lambs (1991)
  4. A League Of Their Own (1992)
  5. The Wizard Of Oz (1939)
  6. The Terminator (1984) and Terminator 3: Rise of the Machines (2003)
  7. Gone with the Wind (1939)
  8. Die Hard (1988)
  9. Pulp Fiction (1994)
  10. Alien’ın Sigourney Weaver’ın Ripley’i gibi harika bir kadın başrole sahip olması Bechdel testini otomatik olarak geçtiği anlamına gelmiyor. Film, Weaver ile Veronica Cartwright’ın Lambert’ı arasında yaratık hakkında geçen iki satırlık bir konuşma ve bu tehlikeli durumdan nasıl kurtulacakları hakkında yaptıkları bir başka konuşma da dahil olmak üzere birkaç küçük görüş alışverişi nedeniyle aradan sıyrılmayı başarıyor. Roald Dahl’ın sevilen çocuk romanının 1996 yapımı bu uyarlaması her şeyi doğru yapmıyor. Özellikle büyük beden insanlar için gerçekten oldukça korkunç olan kitap biçiminde. Ancak sinema versiyonu, Matilda (Mara Wilson) ile sevimli öğretmeni Miss Honey (Embeth Davidtz) arasındaki konuşmalar sayesinde Bechdel testini başarıyla geçiyor.

görsel: “Alien” (1979). / Sunset Boulevard/GettyImages

tr_TRTurkish