Bazı Bilim İnsanları Evrenin Aslında Düz Olduğunu İddia Ediyorlar

Karanlık enerjinin yeni ölçümlerine göre, bilim insanları tüm evrenimizin tamamen düz olduğuna inanıyorlar.

Gökbilimcilerin (Portsmouth Üniversitesi’nden) karanlık enerjinin (evrenin genişlemesini tetiklediği düşünülen güç) etkisini ölçme yöntemini geliştirerek evrenin bir balon gibi şekillenmek yerine uzamsal olarak düz olabileceğini keşfetti. Ve bunu yaparken, büyük bir astronomik tartışmayı çözmüş olabilirler.

Daha önce, bilim insanları uzak süpernovaları izleyerek karanlık enerjiyi ölçüyorlardı. Geçtiğimiz hafta Physical Review Letters dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Portsmouth bilim insanları bir milyondan fazla gökada ve yıldızsı gökcismi (quasar) incelediler.

Bu verilerin, karanlık enerjinin evrenimizi nasıl dışa doğru ittiğinin çok daha iyi anlaşılmasına izin verdiği bildiriliyor. Bu nedenle, nihayet evrenin ne kadar hızlı genişlediğini açıklayan kesin olmayan bir değer olan Hubble sabiti üzerindeki tartışma da çözülebilir.

Bilim insanları evrenin düz olduğunu söylediğinde, bu sonsuza kadar genişleyen bir kağıda benzediği anlamına gelmiyor. Örneğin, evrenin bir bükülüp bükülemeyeceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Portsmouth kozmoloğu Seshadri Nadathur bir basın açıklamasında “Bu sonuç, karanlık enerji miktarının son milyar yılda nasıl geliştiğini tespit etmek için galaksi araştırmalarının gücünü gösteriyor. Şu anda gerçekten hassas ölçümler yapıyoruz ve veriler çok yakında çevrimiçi olacak yeni araştırmalarla daha da iyi hale gelecek.”

futurism.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish