Bazı Albüm Kapakları #4: Sufjan Stevens “Carrie & Lowell”

Seda Açıkoğlu

Amerikalı müzisyen Sufjan Stevens’ın 2015 tarihli yedinci stüdyo albümü “Carrie & Lowell”, annesi Carrie’nin ölümünden esinlenerek ona ve eşi Lowell’a ithaf edilmiş.

Şarkılar, 2012 yılında annesi Carrie’nin ölümünden ve Stevens’ın çocukluğunda Oregon’a yaptıkları aile gezilerinden ilham almış.

Stevens, o dönemden bahsederken, yasını şarkılar kaydederek anlamlandırdığını ifade ediyor ancak “yazmak ve kaydetmek ümit ettiğim merhem değildi” diye ekliyor.

Üvey babası Lowell Brams, Sufjan çocukken Carrie ile beş yıl evli kaldı. Stevens’ın hayatındaki rolünün öneminin bir kanıtı olarak, Brams, Stevens’ın plak şirketi Asthmatic Kitty’yi yönetiyor ve ismi kayıtlarda defalarca karşımıza çıkıyor. Albüme adını veren dokunaklı şarkıda Stevens bu beş yılı kendi “umut mevsimi” olarak tanımlıyor.

Albümdeki fotoğraflar da o dönemin aile fotoğraflarından oluşuyor.

Bir çocuğun ebeveyn kaybından sonra derin, karanlık günlerinde tutulan yasın şarkılara dökülmüş hâli, bir çeşit otobiyografi, elveda, kalbindeki ağırlığın sade, samimi, hüzünlü iç çekişleri ve diyor ki: “Bu benim sanat projem değil, bu benim hayatım.”

Hoş geldin melankoli.

Bazı Albüm Kapakları Instagram hesabı linki için tıklayınız.

tr_TRTurkish