Bazı Albüm Kapakları #9: Faith No More “Sol Invictus”

Seda Açıkoğlu

“Sol Invictus”, Amerikalı grup Faith No More’un Mayıs 2015 çıkışlı yedinci stüdyo albümü. Topluluğun iki stüdyo albümü arasında en uzun arayı verdiği, 1997 tarihli “Album of the Year”dan sonra çıkan ilk albümü. Yılın değil de yılların albümü bir nevi.

“Sol Invictus”un kapak ve kitapçık fotoğrafları “Haunted Air” kitabından seçilmiş.

“Haunted Air” kitabı nedir?

1875-1955 yılları arasında Amerika’da, Cadılar Bayramı’nda çekilmiş anonim fotoğraflardan oluşan özel bir koleksiyon.

Kapağında iskelet kostümlü bir fotoğraf bulunan “Haunted Air” kitabı, sanatçı, müzisyen, besteci ve koleksiyoner Ossian Brown tarafından toplanan tüyler ürpertici fotoğraflarla 2010 yılında Jonathan Cape tarafından yayımlanır.

Haunted Air’deki fotoğraflar, bu ürkütücü festivalin geçmiş çağlardan kalma geleneklerine olağanüstü bir bakışla fotoğraf tarihine önemli bir belge oluşturuyor. Cadılar Bayramı’nın kökleri, Hıristiyanlık öncesi Kelt dininde, eski yılın ölümü ve yeninin doğumunu anmak için bir bayram olan Samhain festivalinde yatmaktadır.

Avrupa’dan gelen bu eski gelenek, Amerika topraklarında hızla kök salar ve yeniden doğar. O gece, yaşayanlarla ölülerin dünyalarını ayıran perdenin incelip kırıldığına, ruhların insanlar arasında geçip görünmeden, duyulmadan yürümesine izin verildiğine inanılıyordu. İnsanlar, kötü niyetli ruhları uzak tutmak için maskeli, tuhaf kostümlerle dolaşıyor, ateşler yakılıyor ve geceyi dua karşılığında “ruh kekleri” dileyerek geçiriyordu.

Cadılar Bayramı olarak bilinen geleneğin arkasındaki kökleri buluntu fotoğraflarla belgeleyen kitabın ön sözü yönetmen David Lynch, son sözü Geoff Cox tarafından kaleme alınır.

Her fotoğrafın donmuş büyülü bir hadise olduğunu, kompozisyonda veya modelin duruşunda bu sihri engelleyebilecek hiçbir ayrıntının olmamasını, ânın normalliğine ‘sızan’ ve onu değiştiren ruh halini sevdiğini söylüyor, Ossian Brown.

Kitaptaki buluntu fotoğrafları ilgi çekici kılan bir başka özellik baskıların üzerindeki küf lekeleri, kimyasallarının bozulması, nemli koşullar ve aşınma ile oluşmuş doğal dönüşüm.

“Tüm saatler durmuştu. Zaman dışı bir boşluk. Ve işte buradalar – dışarı bakıyorlar ve hareketsiz duruyorlar – iki dünyanın birleştiği noktada – bilinen – ve diğeri.”

David Lynch, “Haunted Air”in ön sözünden.

Kitabın web sayfası için:

http://hauntedair.com/

“Bazı Albüm Kapakları” Instagram hesabı için tıklayınız.

tr_TRTurkish