Bazı Albüm Kapakları #8: Neil Young “On The Beach”

Seda Açıkoğlu

“On the Beach”, Kanadalı folk rock müzisyeni Neil Young’ın Temmuz 1974’te yayınlanan beşinci stüdyo albümüdür.

Rolling Stone dergisi albümü “On yılın en umutsuz albümlerinden biri” olarak tanımlar. Neil Young’ın kendisi de albümü “şimdiye kadar yaptığım en iç karartıcı albümlerden biri” olarak nitelendirir.

“On the Beach”, zaman içerisinde hem eleştirmenler hem de hayranlar arasında bu karamsarlığı aşmayı başarır ve sekiz şarkılık albüm, hayranlarının çevrimiçi imza kampanyası ile Ağustos 2003’te CD olarak yayınlanır.

Albümdeki şarkılardan üçünün başlığında “blues” kelimesi var, “blues” üçlemesi ile renklendirilmiş albümün ruhu, kapak fotoğrafına da yansıyor, çiçek desenli, beyaz saçaklı, sarı renkli plaj şemsiyesi altında boş bir çift sandalye, sarı temaya uygun Coors bira kutuları, kuyruk kısmı dışarda, kuma gömülü bir Cadillac, rüzgârla savrulmuş, manşeti merak uyandıran bir gazete, uzakta, botlarını çıkarmış, ayakta, uçsuz bucaksız, puslu denize bakan Neil Young ve üzerinde plaj şemsiyesine uyan parlak, sarı bir ceket. Plaj bomboş ve mevsim asla plaj mevsimi değil.

“On The Beach” albümü, kapak üzerindeki şemsiyenin çiçekli desenini kullandıkları bir tasarımla, kapaktan iç kısmındaki detaylara kadar titizlikle hazırlanır.

Albüm kapağının sanat yönetmenliğini Grammy ödüllü tasarımcı Gary Burden, grafik tasarımını Rick Griffin yapar, fotoğrafları Bob Seidemann çeker.

Neil Young ve Gary Burden, Malibu Beach, California, 1975
Fotoğraf : Henry Dlitz

Neil Young ile arkadaşlıkları ve birlikte çalışmalarıyla bilinen Gary Burden, albüm kapağının en sevdiği kapak olduğunu ve tasarımın “70’lerde, her şeyin göründüğünden daha ucuz, tatsız bir tarzı olan Amerika” ile ilgili olduğunu söyler.

Kapağın yaratım sürecini anlatırken fikrin pat diye geldiğini ve en sevdiği kapaklardan biri olduğunu belirtiyor Neil Young da. Albümün ismini 1959 yapım “On The Beach” filminden (ç)aldığını söylüyor, “ama bu önemli değil” diye de ekliyor.

Neil ve Gary, etrafta dolaşıp alabilecekleri en tuhaf parçaları ve mobilyaları bir araya getirmiş. Kuma gömülü 1959 model Cadillac’ın kanatlı kuyruk ve çamurluğunu, Santa Ana’da bir araba mezarlığında bulup kestirmişler. İkili, Young’ın giymesi için ucuz, polyester, sarı bir ceket ve beyaz bir pantalon almış.

Dekorda kullanmak için aldıkları yerel gazetenin manşetinde ‘Senatör Buckley, Nixon’u istifa etmeye çağırıyor” yazıyormuş ki bu tesadüften “En muazzam şey günün gazetesiydi.” diye bahsediyor Gary Burden.

Neil Young’ın “Tonight’s the Night” turunda dünyanın dört bir yanına götürdüğü palmiye ağacını da alıp tüm parçaları özenle Santa Monica sahilindeki kuma yerleştirip çekimi yapmışlar.

Yazar James Reich, Neil Young’ın “On The Beach” albümünün kapağında Dali sürrealizminin bağlantılarını analiz ediyor ve Ballard’ın “The Drought” romanının kapağını tasarlayan David Pelham’ın kuma gömülü Cadillac kuyruğunun “On The Beach” kapağında yeniden ortaya çıktığını ele alıyor.

James Reich, saçaklı plaj şemsiyesinin hüzünlü açısı, plaj mobilyalarının kumaşına basılmış portakal çiçekleri, gazete manşeti, Neil Young’ın sağında görülebilen belirsiz sahil şeridi, saksıdaki palmiye ağacı gibi pek çok detayın Dali’nin 1931 tarihli “Persistence of Memory” tablosundaki eriyen saatleri, ölü ağacı, karıncalarla dolu kapalı saati, gölgeleri, şekilleri ve Katalonya uçurumlarına atıfta bulunduğuna işaret ediyor.

Albüme adını veren “On the Beach” şarkısında “Sorunlarım anlamsız olsa da bu onları ortadan kaldırmaz.” diyor, 28 yaşındaki Neil Young.

Belki de eser miktarda umutsuzluk, düşük dozda karamsarlık çok da fena bir ruh hâli değildir.

Belki de 46 yıl öncenin umutsuzluğu şu an için çok da büyük bir umutsuzluk değildir. Umutsuzluğun zaman aşımı var mı?

Belki de 46 yıl öncenin karamsarlığı, onca yıl savaş, terör, cinayet, tecavüz, ırkçılık yüzünden öldürülen sayısız masum insanı gördükten sonra çok da büyük bir karamsarlık değildir. Karamsarlığın bir dozu var mı?

Belki de tüm bunlarla, 46 yıl öncenin bu umutsuz, karamsar, karanlık albümünü dinleyerek başa çıkabiliriz.

Neil Young’ın bu renkli kapağı, 12 Kasım doğum günü şerefine gelsin. Mutlu yıllar Genç.

Bazı Albüm Kapakları Instagram hesabı linki için tıklayınız.

tr_TRTurkish