Bazı Albüm Kapakları #17: Joan As Police Woman “Cover” & “Cover Two”

Seda Açıkoğlu

Müzik tarihi, sevdiğimiz şarkıların farklı versiyonlarını dinlediğimiz ya da hiç bilmediğimiz bir şarkıyı sevdiğimiz müzisyenlerden tanıdığımız “cover” şarkılar ve albümlerle dolu, orijinali kadar güzel “cover”lara hatta orijinalinden güzel “cover”lara sayısız örnek verebiliriz.

Sevilen, bilinen, kulaklara zerk edilmiş bir şarkıyı yeniden yorumlamak risk almaktır ve bu biraz da cesur bir harekettir. Kendi ilhamıyla tefsir, bir nevi bu yeniden tercüme, orijinal versiyonuna yeni bir şey söylemiyorsa özgün olanın kötü bir taklidi olan bir yayın hâline gelme riskini ihtiva edebilir.

Ama konumuz albüm değil, albüm kapağının nasıl “cover”landığı.

Amerikalı müzisyen, şarkıcı, söz yazarı, aranjör, yapımcı Joan Wasser, namıdiğer Joan As Police Woman konserlerinde yorumladığı ve sevdiği müzisyenlerin şarkılarına saygı duruşu niteliğinde bir “cover” albüm yapar. 2009 tarihli albüm, adından da net bir şekilde anlaşılacağı gibi “Cover”dır.

Jimi Hendrix, Britney Spears, Iggy Pop, David Bowie, Sonic Youth, Nina Simone şarkılarını yorumladığı “Cover” albüm kapağı da tıpkı şarkılar gibi yeni bir Wasser yorumudur. Kapak fotoğrafında, blues, funk, caz gitaristi O’Donel Levy’nin beşinci albümü “Everything I Do Gonna Be Funky” albümünün dikkat çekici kapağına gönderme yapar.

1974 tarihli O’Donel Levy albümünün sanat yönetmenliğini Francis (Frank) Daniel yapar, kapak tasarımı David Lartaud, fotoğraf Manny (Mando) Gonzales imzalıdır.

Joan As Police Woman’ın ikinci cover albümü, yine en net ismiyle “Cover Two”, on bir yıl aradan sonra Mayıs 2020’de çıkar. Kendi versiyonlarını üretmek istediğini belirten Wasser, Prince, The Strokes, Blur ve Neil Young gibi sevdiği müzisyenlerin şarkılarını kendi müziği ve ayırt ediciliğiyle yorumlar.

Müzik yazarı Ben Hogwood, Joan Wasser cover’larını eski model bir arabanın sevgi dolu restorasyonuna benzer bir eylem olarak nitelendirir.

Joan Wasser, “Cover Two” albümünün kapağında, bu sefer de Loverboy’un “Get Lucky” albümünün kırmızı deri pantolonlu kapağına gönderme yapar. Albüm görselini Reuben Butchart  tasarlar, fotoğrafı David A. Fitschen çeker.

Gelelim 1981 tarihli “Get Lucky”  albüm kapağının hikâyesine, bundan sonrası biraz hüzünlü.

Columbia Records’un Grammy ödüllü sanat yönetmeni John Berg, Bob Dylan, Bruce Springsteen, Blondie gibi önemli isimlerle çalışmış, müzik endüstrisinin üretken fotoğrafçılarından David Michael Kennedy ile albüm kapağının çekimi için anlaşır.

John Berg, “Get Lucky” albümünün kapak çekim fikri için bir arkadaşının deri kıyafetler üreten “Metal Leather” adlı dükkânını ayarlar.

“1981’de, New York City’de her yerde kırmızı deri pantolon bulabileceğinizi düşünürdünüz, stilistim kırmızı deri pantolon avlamaya çıktı ve ancak sadece bir çift bulabildik” diyor David Michael Kennedy ve bulunan pantolonlar gruptan kimseye uymaz.

Pantolonlar, gruptaki kimseye uymadığı gibi, hiçbir modele de uymaz ve bu sıkışık zamanda çözüm David Michael Kennedy’nin 13 yaşındaki kızından gelir.

Kızı okuldan geldiğinde pantolunu görür ve bunu deneyebilir miyim diye sorar ve nokta atışı! Pantolon âdeta kızı için üretilmişti.

“…yani kızımın 13 yaşındaki poposu bu.” diyor baba Kennedy.

Albümde modelin ismi, yani David’in kızının ismi geçmez, gruptan Reno ve Dean, fotoğraftaki poponun bazen kendilerinin olduğunu iddia ederler, bazen de poponun kime ait olduğu konusu belirsiz kalır, bu da gizemi daha da artırır.

Kennedy, fotoğrafa kızının ismini yazmaz ama albüme esrarengiz bir kredi verir: T.K.

Bu, David’in kızının ismi, Tymara Kennedy’dir.

Kapaktaki kıllı bilek de ne grup üyelerinden birine ne de modelin babası ve fotoğrafçısı David Kennedy’e aittir. Kennedy, fotoğraftaki elin kime ait olduğunu hatırlamıyor, “farklı modellerin ellerine baktık ve elini sevdiğim birini bulduk” diyor.

Çekim, en meşhur albüm kapaklarından biriyle sonuçlanır.

Kapak kızı, Tymara Kennedy, 1991’de, 22 yaşında, bir araba kazasında ölür.

“Get Lucky” kapağının bu hüzünlü hikâyesini babası şöyle anlatıyor: “Onun tüm fotoğraflarına sevgiyle bakıyorum ama bu kesinlikle çok farklı. Bu fotoğrafla gerçekten gurur duyuyordu, onun en özel fotoğraflarından biriydi. Yüzü görülmese bile “Loverboy” kapağında olmak onun için oldukça havalı bir şeydi.”

“Bazı Albüm Kapakları” Instagram hesabı için tıklayınız.

What's your reaction?

tr_TRTurkish