Bazı Albüm Kapakları #10: İçinden “Çocukluk” Geçen Kapaklar

Seda Açıkoğlu

Albüm kapak fotoğrafları, albümdeki şarkı veya şarkıların ruh hâline ve çıkılacak yolculuğa bir davetiyedir çoğu zaman. Kapaktaki fotoğraftan alınan fikirle çıkılan yolculuk, albümün içinde sunulan ve evrensel olan her şeyden öte kişisel bir deneyime dönüşür.

Kimi kendilerine ait, kimi aile albümünden, bazen de fotoğraf tarihinden seçilmiş fotoğraflarla içinden “çocukluk” geçen bazı albüm kapakları var kadrajımızda. İlk gördüğümüz anda bizi kucaklayan, fotoğraftan, müzisyenden, yapılan müziğin türünden bağımsız olarak -bir gün, bir zamanlar, biz de çocuk olduğumuz için belki de- bize kendi anılarımızı anımsatan.

“The Wild Youth”, İngiliz indie folk üçlüsü Daughter’ın 2011’de çıkardıkları ikinci EP’lerinin kapağı tam da böyleydi.

Aylin Aslım, kapakta yer alan fotoğrafta anneannesinin kucağında. Kendisini büyüten anneannesine bir teşekkür niteliğinde, “Minik Adımlar” albümünü 2020 yılında, Anneler Günü’nde yayınlandı.

New York merkezli grup Nada Surf’un ilk stüdyo albümü “High/Low”, 1996’da kapağında bu fotoğrafla piyasaya sürülür.

2012’de Brooklyn, New York’ta kurulan, elektronik müzisyen Chris Stewart’ın omuzlarında yükselen müzik projesi Black Marble’ın Ağustos 2020 çıkışlı EP’si “I Must Be Living Twice” ve kapağı huzurlarınızda.

Meimuna, Cyrielle Formaz’ın Erik Bonerfält ile birlikte ürettiği bir müzik projesi, 2019 tarihli albümü “Amour”dan çıkan single “Au Temps Des Coquillages”.

Cyrielle, bu tatlı şarkıyı kız kardeşine adamış.

Kalben’in yeni şarkısı “Perişahı’nın Kızı”nın kapağında bir çocukluk fotoğrafı var. Annesinin çektiği fotoğrafta, Kalben’i babasının omuzlarında görüyoruz.

“Remind Me Tomorrow”, Sharon Van Etten’in ilk çocuğuna hamileyken yazdığı beşinci stüdyo albümü.

Fotoğraf, Katherine Dieckmann imzalı.

90’lı yıllarda “No Rain” şarkısı ile zihinlere yerleşen Amerikalı grup Blind Melon’un, Nisan 2008’de çıkan üçüncü stüdyo albümü “For My Friends”, 1995’te hayatını kaybeden şarkıcı Shannon Hoon’dan sonra ekibe katılan solist Travis Warren ile kaydedilen ilk albümüdür.

Tek solukta uzun cümleler kuran çocukluğumuza gelsin.

“Bazı Albüm Kapakları” Instagram hesabı için tıklayınız.

What's your reaction?

tr_TRTurkish