Batı Virginia engelli kişilerin akıllı telefonla oy kullanmasına izin verecek

Akıllı telefonların her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kapladığını söylemek artık en büyük olağanlarımızdan biri haline geldi.

west virginia ile ilgili görsel sonucu"

Şimdi de, yaklaşan ABD Başkanlık seçimleri için hazırlığa başlayan ABD, engelli vatandaşları için yeni bir hizmet verme girişiminde. Konu, onların oy vermek için oy merkezlerine gitmelerini zorunlu halden çıkarmayı kapsıyor ve engelli vatandaşların ulaşımdaki güçlüklerini göz önünde tutarak bir sistem geliştiriliyor.

Ancak güvenlik büyük bir problem

Henüz uygulama hakkında bir bilgi verilmese de, Batı Virginia valiliğinin yaptığı plana göre, eyaletteki engelli vatandaşların gerekli şartları sağlamaları halinde, oluşturulacak bir mobil uygulama sayesinde ulaşım gibi engelleri aşmalarına gerek kalmayacak; telefonlarından oy kullanabilecekler.

ABD, mobil cihazlar üzerinden oy verme konusunda tecrübesiz değil. Daha önce savunma bakanlığı da, Voatz isimli uygulamayı kullanarak ülke dışındaki askerlerin oylarını kullanmasını sağlamıştı.

Şu an için hangi engelli vatandaşların bu fırsattan yararlanacağı muamma durumunda.

Ancak mobil cihazlarla oy verme konusu aynı zamanda güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor. Rusya, Kuzey Kore, Çin ve hatta başka ülkelerin hacker’ları tarafından seçim sonuçlarına müdahele edilmesi riski ABD’nin en çok endişe ettiği konuların başında geliyor.

engadget.com

tr_TRTurkish