Bas Gitar Denildiğinde Akla Gelen İlk İsimlerden İsmail Soyberk Yaşamını Yitirdi

Memleket müzik sahnesinde bas gitar denildiğinde akla gelen ilk isimlerden, usta müzisyen İsmail Soyberk, geçirdiği kalp krizi sebebiyle 67 yaşında yaşamını yitirdi.

90’ların neredeyse tüm pop albümlerinde imzası bulunan Soyberk’in, tür ayırt etmeksizin Ezginin Günlüğü ve Kızılırmak’tan, Bulutsuzluk Özlemi’ne, Kubat ve Selami Şahin’den Yeni Türkü ve Yavuz Çetin’e kadar çok geniş bir yelpazede, müzik sahnemizde iz bırakan hemen hemen her albüme emeği geçmiştir.

1954 yılında İstanbul’da doğan Soyberk, 70’li yıllarla birlikte müzik çalışmalarına başladı.

1973-1974 yıllarında İhsan Seyfi Özulu (Keman-Gitar), İlhan Sami Özulu (Viola-Gitar), Rahmi Akgün (Davul) ve Hüseyin Haklı (Akustik Gitar-Flüt) ile birlikte EVRİM 5 grubunda bas gitarist olarak yer aldı. 1978 yılında ise Edip Akbayram ve Dostlar Orkestrası’nın kurucuları arasında yer aldı.

Ortaokul ve liseden sınıf arkadaşı olan İlhan Sami Özulu ile birlikte kurdukları Grup Evrim’de 1978-1990 yılları arasında bas gitar çaldı ve şarkı söyledi.

80’li ve 90’lı yıllarda binlerce albümde stüdyo müzisyenliği yapmış olan Soyberk, Sezen Aksu, Joan Baez, Aziza Mustafa Zadeh, Erkan Oğur, Hasan Cihat Örter ve daha birçok isimle yurt içi ve yurt dışı turnelerine çıktı.

2006 yılında, gitarda Barış Bölükbaşı, tuşlularda Mert Topel ve davulda Bülent Ay’dan oluşan kendi grubu Fenomen ile aynı adı taşıyan ilk albümünü çıkartıp kendi bestelerini dinleyiciyle buluşturmuştu.

tr_TRTurkish