“Barok Dönüşüm, Müziğin Modernleşme Serüveni” Raflarda

Mimarlık ve kent kitapları yayımlamak üzere Ağustos 2019’da kurulan Arketon Yayınları’nın Cep Kitapları dizisi Topos’un, Dünya müzik tarihini çeşitli dönemler üzerinden ele alacak kitaplardan oluşan ilk dizisi raflarda yerini almaya başladı.

Barok, Klasik ve Romantik dönemleri ele alan kitaplar, dizinin ilk yayınları olarak okuyucuyla buluşacak.

Barok Dönüşüm, Müziğin Modernleşme Serüveni” isimli kitap ise yayına sürüldü ve okuyucuyu bekliyor.

Kitaba, Arketon Yayıncılık genel yayın yönetmeni Aykut Köksal’ın yazdığı önsözün girişinden bir bölüm ise kitabın içeriğine ışık tutuyor.

“Batı müziğinin modernleşme sürecinde temel kırılma noktasını Barok dönemin oluşturduğunu söylemek gerek. 17. yüzyıl başından 20. yüzyılın ilk yıllarına dek, üç yüzyıl boyunca Batı müziğini taşıyacak tonal armoninin kendi normlarını belirlemesinden çalgıların modernleşmesine, yeni müzik türlerinin, yeni çalgı topluluğu formasyonlarının oluşmasına dek uzanan bir dönüşüm sürecinin ortaya çıkması, Barok dönemin ayırıcı özelliklerinin başında gelir. 20. yüzyılın ikinci yarısında müziğin ana paradigması olan mekânsallık olanağı da ilk ürünlerini Barok dönemde verir: Çalgı topluluklarının eşzamanlı birlikteliği ya da mekân içinde yarışan kümeler oluşturmaları bu olanağın bir sonucudur. Bu yenilikleri, bu kitabın konusu olan başka pek çok yenilik izler ve sonunda Batı müziğini klasik döneme taşıyacak olan temel altyapı ortaya çıkar. Barok dönemi büyük bir sentezle sonlandıran Bach’ın ardından Batı müziği –kaçınılmaz bir zorunlulukla- yeni bir döneme girer ve modernleşme sürecinde bir adım daha öteye gidilir…”

tr_TRTurkish